لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۷

پیشنهاد سناتور جمهوری خواه آمریکا برای حمله نظامی به ایران


پیشنهاد سناتور جمهوری خواه آمریکا برای حمله نظامی به ایران
پیشنهاد سناتور جمهوری خواه آمریکا برای حمله نظامی به ایران

لیندزی گراهام، سناتور جمهوری خواه ایالات متحده خواستار آمادگی کشورش برای خنثی کردن اقدامات حکومت تندروی جمهوری اسلامی شده و گفته است آمریکا باید خود را برای حمله نظامی به ایران آماده کند.

بنا به گزارش خبرگزاری رسمی کانادا، اظهارات این سناتور ایالت کارولینای جنوبی که برای شرکت در « اجلاس امنیت بین المللی » به استان نوا اسکوشیای کانادا سفر کرده بود، تعجب شرکت کنندگان در این همایش را برانگیخت.

سناتور گراهام روز شنبه ( ٦ نوامبر) گفت حزب جمهوری خواه ایالات متحده از حمله نظامی علیه ایران حمایت خواهد کرد و این اقدام نه تنها توانایی تهران برای رویارویی را مختل خواهد کرد، بلکه برای مردم این کشور فرصتی برای بپاخاستن (علیه حکومت) فراهم می کند.

این سناتور جمهوری خواه آمریکایی تصریح کرده است حمله نظامی، برنامه اتمی ایران و نیروهای مسلح این کشور را فلج خواهد کرد.

به گزارش تلویزیون کانادا، «سخنان تحریک آمیز و غیرمنتظره» لیندزی گراهام، تعجب بسیاری از شرکت کنندگان «اجلاس امنیت بین المللی» را برانگیخت. پیتر مک کی، وزیر دفاع دولت فدرال کانادا در واکنشی به اظهارت این سناتور جمهوری خواه خطاب به حضار این همایش گفته است تحریم های بین المللی علیه تهران اولویت مهمتری است و حمله نظامی به ایران پیامدهای منفی بسیاری به همراه خواهد داشت.

خبرگزاری فرانسه روز یکشنبه (٧ نوامبر) گزارش داد منوچهر متکی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی اظهارات این سناتور جمهوری خواه ایالات متحده را «شوخی» خوانده و گفته است نباید به گفته هایی از این قبیل توجه کرد.

آقای متکی روز یکشنبه در تهران به خبرنگاران گفت: « اظهارات این سناتور آمریکایی را جدی تلقی نکنید. شوخی می کرد. ایالات متحده هیچ دستاوردی از چنین تهدیدهایی کسب نکرده است.»

آقای متکی در این سخنان خطاب به آمریکا افزوده است: «شما با اجرای تهدیدهای خود در عراق و افغانستان هیچ دستاوردی کسب نکردید. دولتمردان ایالات متحده باید از گذشته درس بگیرند و سیاست های خود را تحلیل کنند و پس از اصلاح آن ها، پیش بروند. »

سناتور گراهام در این اجلاس بین المللی در کانادا خاطرنشان کرده است روند تاثیر تحریم های بین المللی علیه ایران آغاز شده است اما باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده باید «به روشنی تصریح کند» که همه گزینه ها در مورد ایران مورد ملاحظه قرار می گیرد.

آقای گراهام در میزگردی در «اجلاس امنیت بین المللی» گفت: «منظور من از حمله نظامی، صرفاً حمله به تاسیسات اتمی و خنثی کردن برنامه هسته ای این کشور نیست که احتمالاً در سطح کشور پراکنده شده اند و مقاوم هستند، بلکه هدف تخریب نیروی هوایی این کشور و یک ضربه مهلک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و به عبارت دیگر عقیم کردن حکومت ایران است. »

این سناتور جمهوری خواه افزوده است درگیری نظامی، آخرین مسئله ای است که آمریکا به آن فکر می کند اما جهان نیز تحمل ایران مسلح به سلاح های اتمی را نخواهد داشت.

وزیر دفاع کانادا در پاسخی به پرسش خبرنگاران در مورد پیشنهاد این سناتور جمهوری خواه آمریکایی برای حمله نظامی علیه ایران گفته است اقدام نظامی پیامدهای منفی به همراه خواهد داشت و جامعه بین الملل برای رویارویی با ایران می تواند تحریم های بین المللی هماهنگ علیه حکومت را اعمال کند و مردم ایران هدف این تحریم ها قرار ندارند. »

از سویی دیگر، اهود باراک، وزیر دفاع اسراییل در اظهارنظری در این زمینه گفته است: «ما هنوز در مرحله بهره گیری از دیپلماسی و اعمال تحریم ها (علیه ایران) هستیم، اما ایران کماکان یک تهدید محسوب می شود ».

آقای باراک تصریح کرده است: « تجربه نمونه هایی چون کره شمالی به ما ثابت کرده است که هدف ابتدایی تحریک به جنگ افروزی، شکست خوردن و اقدام پیشگیرانه سراسر جهان است. »

مارک اودال، سناتور دموکرات ایالات متحده نیز که در این همایش بین المللی در کانادا شرکت کرده بود، گفت پیشنهاد آقای گراهام را کاملا تایید نمی کند زیرا او از گزینه ای حمایت می کند که «پیامدهای بین المللی» دارد.

وی در عین حال تصریح کرد در حالی که از دیدگاه نظری، از این پیشنهاد حمایت نمی کند معتقد است که همه گزینه ها باید بررسی شود و حکومت ایران باید بداند که جامعه بین الملل، و نه صرفاً ایالات متحده آمریکا، در مواضع خود کاملا جدی است.

XS
SM
MD
LG