لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۹

مصوبات تازه ابلاغ شد؛ ارز واردات گوشت و چای گران شد


اختصاص ارز دولتی برای واردات گوشت و چای حذف شد.
اختصاص ارز دولتی برای واردات گوشت و چای حذف شد.

وزارت «صمت» در نامه‌‌های جداگانه اعلام کرد که انواع گوشت تازه یا سرد کرده و چای به گروه کالایی ۲۲ ارز از محل «تالار دوم» منتقل شدند.

بر همین اساس این کالاها به «تالار دوم» کالاهای غیر اساسی منتقل شدند که در واقع تالار مورد نیاز «تولید کنندگان صنایع و غیره» است که تامین ارز آنها بر اساس فروش حاصل از صادرات است.

بر این اساس ارز نیمایی برای واردات این دو محصول حذف شده است.

این اقلام پیش از این در «تالار اول» نیما که شامل کالاهای اساسی، دارو و مواد غذایی بود بر اساس نرخ دلار ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی تامین ارز می‌شدند.

این در حالی است که در زمان تامین ارز دولتی برای این اقلام افزایش شدید قیمت و کاهش مصرف آنها رخ داد.

در همین رابطه دوم مرداد ماه یک وب‌سایت اقتصادی در گزارشی از بازار گوشت قرمز در تهران، قیمت هر کیلوگرم گوشت خورشتی را بین ۴۰۰ هزار تا ۹۹۹ هزار تومان اعلام و تایید کرد که قیمت گوشت خورشتی در برخی مناطق تهران به «مرز یک میلیون تومان» رسیده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بررسی‌ها نشان می‌دهد روند صعودی قیمت گوشت قرمز همچنان ادامه دارد و در این شرایط عزمی برای حل این مشکل مشاهده نمی‌شود.

۱۸ مرداد ماه نیز یکی از روزنامه‌های صبح ایران گزارش داد که سرانه مصرف گوشت قرمز از ۱۳ کیلوگرم در سال ۱۳۹۰ به ۳ كيلوگرم در سال ۱۴۰۱ رسيده است.

براساس آخرين گزارش‌ها تورم گوشت قرمز به ۸۶ درصد و ميزان تورم مرغ هم به ۸۲ درصد رسيده است كه همين مساله باعث كوچك‌تر شدن سفره‌های مردم شده است.

این شرایط اقتصادی و کاهش مصرف اقلام ضروری مردم در کنار سیاست‌های «تورم‌زا» در حالی رخ داده است که ابراهیم رئیسی در ۱۴ اسفندماه ۱۴۰۰ دستور «ریشه‌‌کن کردن فقر مطلق» تا پایان همان سال؛ یعنی تنها در مدت دو هفته، را داده بود.

XS
SM
MD
LG