لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۹

فرضیه‌هایی درباره پایان سریال بازی تاج و تخت؛ معنای اسب سپیدی که آریا سوارش شد چیست؟


اگر آخرین قسمت پخش شده سریال را ندیده‌اید این متن داستان را لو می‌دهد

در حالی که تنها یک قسمت از سریال بازی تاج و تخت باقی مانده، ارائه تئوری های مختلف و نشانه شناسی درباره سرنوشت این سریال مهیج ادامه دارد. آخرین مورد هم اسب سپیدی است که در انتهای قسمت ۵ فصل ۸ به سراغ آریا استارک آمد تا آریا سوار بر آن٬ شهر نابود شده «وستروس» را که در خاکستر پوشیده شده بود ترک کند.

یکی از تئوریها در مورد این صحنه نمادین این است که برادر آریا، «برندون استارک» که توانایی «وارگ» را دارد (یعنی وارد بدن هر موجودی شده و او را کنترل کند) درون اسب سپید بوده و نزد آریا آمد تا او را از خرابه های جنگ بیرون ببرد.

اسب سپید در اسطوره ها و نمادشناسی و ادبیات های مختلف معناهای گوناگونی دارد. در برخی روایتها از جمله روم باستان، اسب سپید نمایانگر پیروزی و دلاوری است. از این رو برخی اعتقاد دارند که آریا کسی است که مردم سرزمینش را از جنون مادر اژدها ها نجات خواهد داد.

در کتاب مکاشفهٔ عیسی مسیح، به چهار اسب در رنگهای مختلف اشاره شده که از بین آنها اسب «روشن» به «مرگ» سواری می‌دهد و در واقع نماد مرگ است. بنا بر این تحلیل، یا آریا خواهد مرد و یا مژده‌آور مرگ دنریس دیوانه خواهد بود.

اما اگر به ریشه های خود کتاب «بازی تاج و تخت» برگردیم، اسبهای سپید همیشه متعلق به قهرمانها بوده اند.

«ند استارک» پدر آریا استارک که فصل اول با مرگ قهرمانانه اش همه را متحیر کرد، اسب سپید داشت.

کال دروگو، همسر دنریس و رهبر قبیله دوتراکی نیز به عنوان هدیه ازدواج به دنریس یک اسب سپید داد.

بنا بر این شاید آریا قهرمان جدید داستان خواهد بود و دنریس را که از یکی شخصیتهای پرمهر داستان تبدیل به سنگدل‌ترین ملکه شد از بین خواهد برد. در نهایت روز یکشنبه آینده به معنای واقعی اسب سپید پی خواهیم برد!

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif
XS
SM
MD
LG