لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۱

گورباچف: پوتين از قدرت کناره گيری کند


گورباچف: پوتين از قدرت کناره گيری کند
گورباچف: پوتين از قدرت کناره گيری کند

ميخاييل گورباچف، دبير کل پيشين حزب کمونيست و آخرين رهبر اتحاد جماهير شوروی، می گويد: اگر به جای ولاديمير پوتين، نخست وزير روسيه بود، برای حفظ اعتبار خود، از قدرت کنار می رفت.

گورباچف روز يکشنبه در مصاحبه ای با راديو مسکو گفت، در نخستين سال های به قدرت رسيدن ولاديمير پوتين از او حمايت می کرد، اما اکنون فکر می کند، انتقادهای زيادی به پوتين، وارد است.

آقای گوباچف گفت: من با ولاديمير پوتين از نزديک آشنا هستم. در سال های اوليه کارش، کمک های زيادی به او کردم، هم در داخل و هم در خارج. درباره اين مسائل با او زياد صحبت می کردم و از او حمايت می کردم. به نظرم در آن موقع استحقاقش را داشت. اما بعدها چيزهايی پيش آمد که ديگر نتوانستيم به ارتباطمان ادامه دهيم.

گورباچف می گويد: دوران پوتين که از سال ۱۹۹۹ شروع شده، به پايان رسيده است. پوتين سه دوره خدمت کرده، دو دور به عنوان رييس جمهوری و يک دوره به عنوان نخست وزير. سه دوره کافی است. کافی است، چون دور خودش، گروه ها و باندهايی درست کرده، و چيزهای زيادی هست که بايد از بيخ و بن پاکسازی شوند.

اين مطالب هنگامی از طرف گورباچف مطرح می شود که خيابان های مسکو صحنه تظاهرات هزاران نفر از کسانی است که خواهان برگزاری مجدد انتخابات پارلمانی در روسيه هستند. اين انتخابات در روز ۴ ام ماه دسامبر جاری، برگزار شد و در آن حزب حاکم، تحت رهبری پوتين، با اختلاف ناچيزی اکثريت کرسی های مجلس دوما را به دست آورد.

گورباچف می افزايد: پوتين بايد به جای پافشاری و شرکت چندين باره در انتخابات رياست جمهوری آينده، خود با متانت از صحنه قدرت سياسی، خارج شود. هيچکس در سال ۱۹۹۱ از من نخواسته بود از قدرت کنار بروم، من خودم اعلام کردم که دوران رياست جمهوريم، تمام شده است و توضيح دادم که چرا. او هم بايد همين کار را بکند. من اگر جای او باشم اين کار را می کنم. به نظرم بهترين کار است، چون حداقل يک خاطره مثبتی از آدم به جا می ماند.

از زمانيکه پوتين و دميتری مدودف، رييس جمهوری، اعلام کردند که قصد دارند سال آينده جايشان را با هم عوض کنند، از ميزان محبوبيت پوتين در روسيه تا حد قابل ملاحظه ای، کاسته شده است.

اين خبر برای بسياری از روس ها به معنای زير پا گذاشتن دموکراسی تلقی می شود.

XS
SM
MD
LG