لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۵

هاجيچ به بازداشتگاه دادگاه لاهه متنقل شد


هاجيچ به بازداشتگاه دادگاه لاهه متنقل شد
هاجيچ به بازداشتگاه دادگاه لاهه متنقل شد

گوران هاجيچ، رهبر سابق اقليت صربهای کروات، و متهم جنايات جنگی روز جمعه ۲۲ ژوئيه جهت محاکمه در دادگاه بين المللی لاهه وابسته به سازمان ملل متحد به بازداشتگاه اين دادگاه منتقل شد.

لحظاتی پس از اعلام اين خبر از سوی وزير دادگستری صربستان، هاجيچ برای تحويل به دادگاه لاهه ، به فرودگاه بين المللی بلگراد منتقل شد.

هاجيچ ۵۲ ساله بعد از ظهر روز پنجشنبه برای انجام معاينات پزشکی و محاکمه، همراه با کاروانی از خودروهای پليس و نيروهای انتظامی از فردوگاه روتردام به بازداشتگاه دادگاه بين المللی در حومه لاهه انتقال يافت.

وی که ۵۳ سال دارد، به ۱۴ فقره اتهام، از جمله سرکوب بی رحمانه کرواتها در خلال جنگ سالهای ۱۹۹۱ تا ۹۵، تخريب شهر وُکووار، و قتل عام حدود ۲۰۰ نفر از کسانی که در جريان جنگ مذکور به اسارت درآمده بودند، متهم شده است. او زمانی ناپديد شد که دادگاه لاهه در سال ۲۰۰۴ وی را به ۱۴ فقره جنايت جنگی و جنايت عليه بشريت متهم کرد.

هاجيچ ظرف چند روز آينده در دادگاه بين المللی لاهه به رياست قاضی او-گون کوآن از کره جنوبی مورد محاکمه می شود، و قرار است در مورد هر يک از اتهامات خود در ارتباط با قتل صدها غيرصرب، اعمال شکنجه های بی شمار، و منفجر کردن دهها هزار نفر از مردم منطقه کاراجينای کرواسی به دادگاه توضيح دهد.

حکم استرداد گوران هاجيچ، اوايل هفته گذشته از سوی وزير دادگستری صربستان به امضا رسيد.

XS
SM
MD
LG