لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۹

سرمایه گذاری عظیم شرکت گوگل در پروژه انرژی خورشیدی


سرمایه گذاری عظیم شرکت گوگل در پروژه انرژی خورشیدی
سرمایه گذاری عظیم شرکت گوگل در پروژه انرژی خورشیدی

بنا به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شرکت گوگل ۱۶۸ میلیون دلار در پروژه انرژی جایگزین سرمایه گذاری می کند تا انرژی خورشیدی تولید کند که برای مصرف برق ۱۴۰ هزار منزل کافی است.

این تعهد سرمایه گذاری شرکت گوگل که روز دوشنبه ۱۱ آوریل ، اعلام شد بخشی از بودجه ای است که برای ساخت نیروگاه برق خورشیدی شرکت برایت سورس، (BrightSource Energy) در کالیفرنیا لازم است.

شرکت برایت سورس انرژی، همچنین ۱̷۶ میلیارد دلار وام تضمینی از وزارت انرژی ایالات متحده و یک سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیون دلاری از شرکت « NRG Energy Inc» دریافت خواهد کرد.

این پروژه «سیستم تولد برق خورشیدی ایوانپاه» نامگذاری شده و قرار است پس از تکمیل در سال ۲۰۱۳، حدود ۳۹۲ مگاوات انرژی خورشیدی تولید کند.

این پروژه شامل یک برج انرژی خورشیدی به ارتفاع ۴۵۰ فوت است که در بیابان موجاوه کالیفرنیا برپا خواهد شد. این تاسیسات انرژی خورشیدی، بزرگترین نیروگاه از این نوع در سطح جهان است که در دست ساخت است.

سرمایه گذاری در نیروگاه انرژی خورشیدی برایت سورس، بزرگترین تعهد مالی شرکت گوگل در انرژی پاک به شمار می رود. این شرکت در سال ۲۰۰۸ از تعهد خود به تولید انرژی پاکیزه تا سال ۲۰۳۰ خبر داد.

گوگل در وبلاگ خود در مورد این سرمایه گذاری نوشته است: «ما برای متحول کردن بخش انرژی خود و ساخت آینده ای با انرژی پاک، نیازمند سرمایه گذاری خردمندانه هستیم. این بزرگترین سرمایه گذاری تاریخ این شرکت است و ما تا به حال ۲۵۰ میلیون دلار در بخش انرژی پاکیزه سرمایه گذاری کرده ایم.»

شرکت گوگل قصد دارد تعهدات مالی خود برای توسعه پروژه های متعدد دیگری که به هدف تولید انرژی از منابع دیگری به جز نفت و زغال طراحی شده اند را اجرا کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می نویسد گوگل که مراکز اطلاعاتی عظیم مجهز به کامپیوتر را افتتاح کرده است تا خدمات موتور جستجوگر عظیم، پست الکترونیکی و دیگر خدمات اینترنتی آن را فراهم کنند، به عنوان یکی از مصرف کنندگان عمده برق ظهور کرده است.

ارتقای انرژی که آلودگی کمتری ایجاد کند، یکی از چندین کارزاری است که لری پیج و سرگئی برین، موسسان شرکت گوگل برای دستیابی به آن ها موفق بوده اند.

گوگل طی چند سال گذشته نیز در تولید انرژی پاک در شرکت های «eSolar Inc»، شرکت « AltaRock Energy» و «Potter Drilling» سرمایه گذاری کرده است. این شرکت ها برای تولید انرژی برای بهینه سازی و توسعه منابع انرژی گرمایی زمین از فن آوری های متعددی استفاده می کنند.

گوگل همچنین سرمایه گذاری های قابل توجهی در فن آوری انرژی باد انجام داده است. سرمایه گذاری ۳۸̷۸ میلیون دلاری این شرکت در دو مزرعه تولید انرژی باد در داکوتای شمالی در آمریکا از آن جمله اند.

XS
SM
MD
LG