لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۰

گوگل می خواهد کتابهای فرانسوی را که دیگر چاپ نمی شوند، ديچيتالی کند


گوگل می خواهد کتابهای فرانسوی را که دیگر چاپ نمی شوند، ديچيتالی کند
گوگل می خواهد کتابهای فرانسوی را که دیگر چاپ نمی شوند، ديچيتالی کند

شرکت اینترنتی گوگل روز چهارشنبه اعلام کرد که با بزرگترین ناشر اروپایی مشغول رایزنی است تا طی توافقی، گوگل کتابهای فرانسوی را که دیگر چاپ نمی شود، به صورت دیجیتالی در اختیار خوانندگان قرار دهد.

مدیر کتابخانه گوگل می گوید، پیشنهاد قرارداد با «اچت لیور،» دومین انتشاراتی بزرگ جهان، اولین گام برای پروژه بستن قراردادهای دیگر با ناشران بزرگ سراسر دنیاست.

هدف از این پروژه دیجیتال کردن حدود یک میلیون کتابِ از رده چاپ خارج شده فرانسوی عنوان شده است.

شرکت گوگل شش سال است که تلاش می کند حق دیجیتال کردن همه کتابهای منتشر شده در سراسر دنیا را بدست آورد. اما برخی از مشتریان کتاب، شرکتهای رقیب گوگل و وزارت دادگستری آمریکا، نگران آنند که شرکت اینترنتی گوگل، در بازار رو به گسترش کتابهای دیجیتالی، به یک قدرت بی رقیب تبدیل شود.

با اینحال، «دَن کلَنسی،» مدیر کتابخانه گوگل، این پروژه را راهی برای احیای کتابهای قدیمی و از رده چاپ خارج شده می داند. آقای کلنسی می گوید که در صورت تحقق این برنامه، دسترسی به این نوع کتابها در دنیای دیجیتال میسر خواهد شد.

بر اساس قرارداد پیشنهادی شرکت گوگل به انتشاراتی «اچت لیور» گوگل در در آمد ناشی از فروش اینترنتی کتابهای این ناشر، شریک خواهد شد. خوانندگان این نوع کتابها می توانند از طریق گوگل کتاب مورد نظر را خوانده و یا حتی آن را برای خود چاپ کنند.

قرار است جزئیات نهایی قرارداد شرکت گوگل و انتشاراتی بزرگ «اچت لیور» در شش ماه آینده مورد مذاکره قرار گیرد.

شرکت گوگل، تا کنون بیش از ۱۲ میلیون نسخه کتاب را به صورت دیجیتالی درآورده اما همه آنها بدلیل قانون حقوق مولف، در دسترس عموم قرار نگرفته است.

XS
SM
MD
LG