لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۷

گوگل در پرونده داده‌های خصوصی کاربران در اروپا برنده شد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - دادگاه عالی اتحادیه اروپا طی حکمی اعلام کرد لازم نیست «گوگل» لینک هایش به اطلاعات شخصی حساس افراد در سراسر جهان را حذف کند.

ناظران می گویند این پرونده نمونه نیاز به توازن در حفاظت از داده های خصوصی کاربران اینترنت در برابر حق عموم به دسترسی به اطلاعات است.

اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۲ پیشنهاد کرد مردم در اینترنت «حق فراموش شدن» دارند، اما این طرح سال گذشته در پارلمان اروپا کمرنگ شد تا یقین حاصل شود کاربران اینترنت «حق پاک کردن» اطلاعاتی مشخص را دارند. قانون «حق فراموش شدن» موجود در اتحادیه اروپا برقرار می ماند.

نهاد ناظر بر فضای مجازی در فرانسه شرکت «گوگل» را برای امتناع از برداشتن اطلاعات حساس در نتیجه جستجوی اینترنتی در سراسر جهان ۱۱۰ هزار دلار جریمه کرده بود.

حکم دادگاه عالی اتحادیه اروپا در دعوای حقوقی غول فناوری آمریکا و مدافعان حریم خصوصی در فضای مجازی در فرانسه از آن جایی اهمیت دارد که آزمونی برای به کار بستن مقررات اتحادیه اروپا فرای مرزهای آن بود.

استدلال «گوگل» این بود که برداشتن نتیجه جستجوهای اینترنتی که در قانون اتحادیه اروپا مقرر شده است نباید شامل حال گوگل یا دیگر سامانه های اینترنتی غیر اروپایی شود.

«دیوان عدالت اروپا» با این ادعای گوگل موافقت کرد. اما در عین حال گفت یک اپراتور موتور جستجو باید تدابیر تازه ای در نظر بگیرد تا کاربران اینترنت را از مراجعه به خارج از اتحادیه اروپا برای یافتن آن اطلاعات باز دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG