لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۸

گوگل کدگذاری سرویس های آن لاین را توسعه می دهد


گوگل به عنوان بخشی از کوشش برای رمزگذاری تمام فعالیت های آن لاین، قصد دارد روشن سازد چه مقدار از ترافیک موتور جستجوگر و سرویس های دیگر آن در مقابل هکرها حفاظت می شود.

بر اساس آماری که این غول فناوری روز سه شنبه منتشر کرد، ۷۷ درصد درخواست هایی که از سراسر جهان به مراکز داده های گوگل می رسد از طریق رمزگذاری حفاظت می‌شود. این رقم در پایان ۲۰۱۳ پنجاه و دو درصد بود.

این ارقام تمام سرویس های گوگل به استثنای سایت ویدیویی یوتیوب را که بیش از یک میلیارد کاربر دارد شامل می شود. گوگل قصد دارد یوتیوب را تا پایان ۲۰۱۶ به روند کد گذاری بیافزاید.

کدگذاری یک اقدام امنیتی است که اطلاعات مخابره شده را به هم می ریزد بنابراین اگرتوسط طرف ثالثی رهگیری شود، غیر قابل فهم خواهد بود.

گوگل تاکید بر نیاز به کدگذاری فعالیت های اینترنتی مردم را پس از درز اسناد محرمانه توسط ادوارد اسنودن پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا در ۲۰۱۳ آغاز کرد.

گوگل پیشرفت در امنیت دیجیتال را در حالی مطرح کرده که اف.بی.آی و اپل در دادگاه بر سر دسترسی به آیفون کدگذاری شده متعلق به یکی از عوامل تیراندازی در ایالت کالیفرنیا در ماه دسامبر، درگیر دعوایی حقوقی هستند.

گوگل در حمایت از خودداری اپل از اجرای دستور دادگاه برای رمزگشائی آیفون به چند شرکت فناوری عمده دیگر پیوسته است، و می گوید این کار به نرم افزار ویژه ای نیاز خواهد داشت که هکرها و دولت ها ممکن است از آن برای ورود به دیگر ابزار کدگذاری شده استفاده کنند.

گوگل در کدگذاری، سعی دارد جاسوسی را برای دولت و دسترسی به اطلاعات شخصی را برای رخنه گران و هکرها تقریبا غیر ممکن سازد.

آمار نشان می دهد سرویس جی میل گوگل تا وقتی مکاتبات در محدوده جی میل قرار داشته باشد، کاملا کدگذاری شده است.

گوگل می گوید هنوز سعی دارد بر برخی از مشکلات تکنیکی که کدگذاری بعضی از سرویس های آن را دشوارتر ساخته است غلبه کند.

XS
SM
MD
LG