لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۴

نماینده رئیس جمهور حکم به دوپاره شدن پارک ملی گلستان داد


نماینده رئیس جمهور حکم به دوپاره شدن پارک ملی گلستان داد
نماینده رئیس جمهور حکم به دوپاره شدن پارک ملی گلستان داد

جواد قناعت، نماینده ویژه رئیس جمهوری در پارك ملی گلستان از بسته شدن پرونده جاده آسیایی گلستان و گشایش آن خبر داده است.

هواداران محیط زیست می گویند معنای این حکم دو پاره شدن جنگل های باستانی گلستان در سال جنگل هاست که از سوی نهاد یونسکو اعلام شده است.

اعتراض علیه ساخت جاده توسط وزارت راه و بخش مهندسی و راهسازی سپاه پاسداران در حریم جنگل های باستانی و حفاظت شده گلستان که به پارک ملی معروف است، از ۹ سال پیش آغاز شد. ساخت این جاده به مصوبه ای در سال ۸۲ از سوی دولت محمد خاتمی باز می گردد که به گفته معترضان تحت فشارمشترک بنیاد مستضعفان که قصد هتل سازی در حریم این جاده را داشت، بخش مهندسی سپاه پاسداران که ساخت جاده را برعهده گرفته و وزارت راه بعنوان مجری طرح عملیاتی شدن آن آغاز شد.

این طرح که در آغاز به بهانه افزایش دسترسی به پارک و امداد‌رسانی به برخی روستاهای حاشیه در معرض خطر سیل مورد تایید هیئت دولت قرار گرفت، بنا به تایید کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست به مرگ بسیاری از موجودات حیات وحش این پارك منجر شد.

قطع درختان و افزایش سیلابها

ساخت جاده ای که قرار بود امدادرسانی برای روستاهای در معرض سیل باشد با قطع درختان زمینه ساز سیل های پیاپی بعدی شد.

به گفته کارشناسان محیط زیست، روی کارآمدن دولت محمود احمدی نژاد و ریاست «فاطمه واعظ‌ جوادی» بر سازمان حفاظت محیط‌ زیست در دولت نهم ضربه مهلکی بر حیات این پارک طبیعی بود.

به گفته کارشناسان محمود احمدی نژاد اختیارات و مسئولیت سازمان حفاظت محیط زیست را دور زده و نماینده ای به نام جواد قناعت را به منطقه فرستاد تا موضوع را به نفع بنیادی حل کند که حریم جاده را برای ساخت هتل و مغازه در نظر گرفته است.

مدافعان محیط زیست منطقه می گویند: بیشتر آتش سوزیهای اخیر در پارک گلستان که مرگ و میر حیوانات حفاظت شده و کمیاب منطقه و همچنین خسارات مادی بسیار به همراه داشته، اقدامی عمدی توسط پیمانکار راه بوده است تا فضا برای پهن کردن حریم جاده و ساخت هتل و دیگر اماکن تجاری از سوی بنیاد مستضعفان فراهم آید.

زایش بیابان جدید

یک کارشناس محیط زیست در بررسی پیامدهای زیانبار نابودی جنگل های باستانی گلستان نوشته است: «بهم ریختن تعادل محیط زیستی جنگل های گلستان می تواند به انقلابات جوی خطرناک از جمله: افزایش دمای منطقه منجر شود که نابودی حیات وحش، فرار ساکنان منطقه و تولد بیابان بزرگ جدیدی در کشور را در پی دارد.»

«جواد قناعت» نماینده ویژه رئیس‌جمهوری در پارك ملی گلستان می‌گوید: پرونده راه جنگل گلستان از نظر بنده بسته شده و این طرح برای افتتاح آماده می شود.

خبرگزاری سبزپرس ویژه محیط زیست در این باره نوشته است: به گفته جواد قناعت اختلافات بین محیط‌ زیست و وزارت راه درباره برخی مسائل مطرح شده در زمینه این طرح حل شد و الفتی بین بخش‌های مختلف درباره این جاده ایجاد شد.الفتی كه البته به نابودی بخش مهمی از محیط زیست وزندگی وحش یكی از مهمترین پارك‌های كشور منجر شد. براساس اعلام کارشناسان، جاده آسیایی گرگان - مشهد موسوم به جاده جنگل گلستان حدود ۵۰ کیلومتر طول دارد که سی کیلومتر آن از داخل پارک می گذرد و دو قسمت پارک را از هم جدا می کند.»

خلاف اصل ۵۰ قانون اساسی

کارشناسان محیط زیست که تجاوز به حریم جنگل های باستانی گلستان را دیده بانی می کنند نوشته اند: «حکم صادره از سوی نماینده ویژه رئیس جمهوری دقیقا خلاف اصل ۵۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ست و مایه تاسف است که نماینده بالاترین مقام اجرایی کشور خلاف قانون اساسی حکم به پایان جاده سازی داده است.»

اصل ۵۰ قانون اساسی: در جمهوری اسلامی، حفاظت محیط زیست كه نسل امروز و نسل های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند، وظیفه عمومی تلقی می گردد. از این رو، فعالیت های اقتصادی و غیر آن كه با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیر قابل جبران آن ملازمه پیدا کند ممنوع است.

XS
SM
MD
LG