لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۵

اسرائيل و فلسطينيان خود را برای يک نزاع ديپلماتيک در شورای امنيت آماده می کنند


بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل معتقد است گزارش گلدستون حقوق اسرائيل را برای دفاع از خود در جنگ سال گذشته نوار غزه ناديده گرفته است

محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينيان، از تصميم خود داير بر تعويق صدور قطعنامه مربوط به گزارش کميته حقيقت ياب سازمان ملل متحد تا ماه مارس آينده دفاع می کند. بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل معتقد است اين گزارش حقوق اسرائيل را برای دفاع از خود در جنگ سال گذشته نوار غزه ناديده گرفته است. و اسماعيل هنيه، رهبر حماس از جامعه بين المللی می خواهد اسرائيل را به اتهام ارتکاب جنايات جنگی تحت پيگرد قانونی قرار دهد.

در آستانه سالگرد جنگ نوار غزه، هم اسرائيل و هم فلسطينيان خود را برای يک نزاع ديپلماتيک در شورای امنيت سازمان ملل متحد در ژنو آماده می کنند.
نخست وزير اسرائيل نيز در مورد گزارش گلدستون می گويد: " اين گزارش تحريفی، يا به عبارت بهتر اين گزارش انحرافی که توسط يک گروه انحرافی نوشته شده، حق اسرائيل را برای دفاع از خود ناديده می گيرد. اين گزارش مشوقی برای ترور و تهديدی عليه صلح است، ناقض حقوق بشر و ناقض همان حقوق بين المللی است که در گزارش تصريح شده است."

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد هفته گذشته تصميم گرفت کار صدور قطعنامه در مورد گزارش گلدستون را تا دور بعدی نشست گروه، يعنی تا ماه مارس آينده به تعويق بياندازد، اما اين هفته، بارديگر تصميم گرفت به منظور بررسی شکايات مربوط به سرزمينهای اشغال شده فلسطينيان روز پنجشنبه جلسه ای فوق العاده تشکيل دهد. سازمان ملل متحد در زمينه تشکيل اين جلسه روز سه شنبه اعلام کرد اين جلسه ويژه به خواست مقامهای فلسطينی تشکيل خواهد شد.

اما بسياری از مردم غزه با بدبينی تمام نسبت به سياست اظهار نظر می کنند. يکی از اين ساکنان که خانه خود را در جنگ سال گذشته از دست داه است می گويد: " از گزارش گلدستون بيش از اين هم نمی توان انتظار داشت. من به عنوان يک فلسطينی که خانه ام را از دست داه ام بيشتر از اين انتظار ندارم. من شصت سال از عمرم را در اينجا زندگی کردم. از اين گزارشها زياد ديده ام، هيچ اميدی به آنها ندارم."

XS
SM
MD
LG