لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۲

کاهش قیمت جهانی طلای سرخ، و رکورد قیمت طلا در ایران


یک پنجم بازار صادرات ایران، به عراق و افغانستان محدود می شود، هر چند به گفته بابک افقهی، معاون وزیر بازرگانی و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، جایگاه ایران در صادرات عراق تنزل پیدا کرده است، و از این رو مکانیسم های گذشته ديگر جوابگو نیست.

کمی پیش عماد حسینی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، در گفت و گو با سایت تحلیلی خبری فردا، با ابراز نگرانی از کاهش قیمت نفت ایران در روزهای اخیر، ادامه این روند را بر صندوق ذخیره ارزی و هم چنین صندوق توسعه ملی منفی ارزیابی کرد.

رضا عبداللهی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، نیز در جلسه مشترک شورای اداری استان زنجان و شهرستان ایجرود، تاکید کرد که تکیه بر در آمد نفتی اقتصاد کشور را بیمار می کند و موجب تورم خواهد شد. آقای عبداللهی، تنها راه ایجاد آرامش و رفاه را ایجاد اشتغال پایدار در کشور دانست.

ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران، در گزارشی به میزگرد نقد و بررسی سیاست گذاری صنایع پلاستیک در دانشگاه صنعتی امیر کبیر پرداخت، و از تعطیل شدن سه هزار کارخانه پلاستیک خبر داد. این منبع ضمن اشاره به این نکته که خصوصی سازی در صنایع پتروشیمی انجام نگرفته است، می نويسد قیمت مواد اولیه پتروشیمی در ایران ۴۰ درصد بالاتر از قیمت جهانی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، خوراک واحدهای پتروشیمی ایران، به دلیل کمبود در داخل، از عراق وارد می شود.

در همین حال، ایلنا، خبرگزاری کار ایران، به بررسی نوسان قیمت طلای سرخ و اوضاع زعفران ایران در بازار جهانی پرداخته و می نویسد، در صورت نبود استراتژی مناسب، افغانستان یکی از رقبای ایران در تامین زعفران دنیا خواهد بود. پیش از این گفته می شد که توسعه صادرات زعفران، درآمد ارزی كشور را ۳۰ درصد افزايش می دهد.

ایلنا هم چنین، به نقل از دکتر عبدالرسول ابراهیم آبادی، رئیس کانون گل محمدی و گلاب دانشگاه کاشان، نوشته است صنعت گلاب ایران در آستانه نابودی است، و اگر به این صنعت توجه نشود، بالغ بر ۶۰ درصد از اشتغال شهرستان کاشان، باتهدید جدی روبرو خواهد شد.

کمی پیش، از دور خیز چینی ها برای تصاحب بازار گلاب ایران، سخن رفته بود.

هم زمان شاهد ششمین هفته رکود در بازار بورس و اوراق بهادار تهران هستیم. شاخص بورس تهران، با رشد محدود دو دهم درصدی، در هفته معاملاتی منتهی به دوازدهم خرداد ماه، کماکان فضایی آرام و نسبتا کم نوسان را تجربه کرد.

هر چند سیر صعودی در بازار طلا و سکه ادامه یافت، روز چهارشنبه ۱۲ خرداد هر گرم طلا به رکورد ۳۳ هزار تومان رسید، و سکه طرح قدیم نیز، از مرز ۳۰۷ هزار تومان عبور کرد. 

XS
SM
MD
LG