لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۱:۰۸

شرکت سرمايه گذاری گلدمن سَکس در آمريکا به اتهام کلاهبرداری تحت تعقيب قانونی قرار گرفت


کميسيون بورس اوراق بهادار آمريکا، شرکت سرمايه گذاری گلدمن سَکس غول بازار مالی آمريکا را بعلت کلاهبرداری و بازاريابی برای وام های بی اعتبارِ از پيش طرح ريزی شده، که منجر به سقوط بازار مسکن آمريکا و بحرانهای مالی جهان شد، تحت تعقيب قانونی قرار داد.

در حاليکه بحرانهای مالی آمريکا به بانکها و موسسات مالی خسارات عمده ای وارد آورد، و شرکت غول آسای ليمن برادرز را نابود ساخت، ولی همين بحرانها برای شرکت گلدمن سَکس موفقيت ببار آورد و آنرا بعنوان يکی از پرنفوذترين بانکهای وال استريت درآورد. اتهام کلاهبرداری گلدمن سَکس پای جان پالسون و شرکت سرمايه گذاری خصوصی وی را که در اصطلاح تکنيکی «هج فاند» ناميده می شود، به ميان خواهد کشيد که بيش از يک ميليارد دلار از سقوط وام های مسکن منفعت برده است.

در پی تعقيب مدنی کميسيون بورس اوراق بهادار آمريکا، بريتانيا و آلمان روز يکشنبه خواستار بازرسی مالی شرکت گلدمن سَکس در اروپا شدند. سخنگوی انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان می گويد که مقامات کميسيون نظارت بر امور مالی فدرال آن کشور، موسوم به بافين، از کميسيون بورس اوراق بهادار آمريکا خواسته است تا آنها را در جريان جزئيات پرونده کلاهبردرای گلدمن سَکس قرار دهند. از سوی ديگر اتحاديه اروپا نيز بازرسی بحرانهای مالی يونان را در ارتباط با شرکت سرمايه گذاری گلدمن سَکس آغاز کرده است.

و اين در حاليست که دولت پرزيدنت اوباما سخت تلاش می کند که لايحه اصلاحات سيستم مالی کشور را هرچه زودتر به تصويب برساند.

پرزيدنت اوباما در اجلاس مالی و اقتصادی کاخ سفيد واشنگتن و همچنين روز شنبه در پيام راديوئی هفتگی خود گفت که برای جلوگيری از بحران مالی ديگری وضع مقررات سخت تر ضروريست. او شرکت های مالی را علت عمده بحرانهای مالی آمريکا و جهان خواند.

رييس جمهوری آمريکا از قانون گزاران کنگره خواست تا با تصويب لايحه اصلاحات مالی اجازه دهند شفافيت و نظارت در بازارهای مالی حکمفرما شوند.

در همين ارتباط، عليرغم اختلاف نظر بين قانون گزاران دموکرات و جمهوری خواه در مورد لايحه اصلاحات مالی، تيموتی گايتنر، وزير خزانه داری آمريکا روز شنبه ابراز اطمينان کرد که کنگره لايحه پيشنهادی را با کمی تغيير به تصويب خواهد رساند.

در همين حال وزيران دارايی اتحاديه اروپا نيز در جستجوی راه حلی برای مقابله با ورشکستگی موسسات مالی بانک ها هستند.

و اما در بازارهای مالی تعقيب قانونی شرکت سرمايه گذاری گلدمن سَکس بازتابی منفی در بازارهای بورس جهان داشت، و پس از شش هفته متوالی افزايش، هفته گذشته از ارزش شاخص های عمده سهام در بازارهای بورس آمريکا و اروپا کاست. در همين حال، قيمت سهام گلدمن سَکس نيز نزديک به ۱۶ درصد سقوط کرد.

در خبری ديگر در پی اعلام هفته گذشته نقائص فنی در اتومبيل های شاسی بلند لکسِسِ تويوتا، از جمله احتمال واژگون شدن آنها در سر پيچهای تند، شرکت تويوتا روز جمعه ۸۷۰ هزار اتومبيل وانت شخصی مدل سيننا را فراخوانی کرد.

XS
SM
MD
LG