لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۷

«نطق پادشاه» در هفت رده بندی نامزد جوایز گلدن گلوب شد


«نطق پادشاه» در هفت رده بندی نامزد جوایز گلدن گلوب شد
«نطق پادشاه» در هفت رده بندی نامزد جوایز گلدن گلوب شد

فیلم «نطق پادشاه» درباره مشکل لکنت زبان «جورج ششم» با هفت نامزدی در رده بندی های مختلف، از جمله بهترین فیلم دراماتیک سال، بهترین بازیگر مرد برای کالین فیرث، بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای «هلنا بونهام کارتر» و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای «جفری راش» در صدر نامزدهای جوایز گلدن گلوب ٢٠١١ قرار گرفت.

فیلم های دیگر نامرد جوایز گلدن گلوب درام روحی / روانی «قوی سیاه»، فیلم «مشت زن» درباره بوکس بازی حرفه ای، فیلم علمی تخیلی «آغاز» و فیلم «شبکه اجتماعی» درباره پیدایش فیسبوک می باشند.

نامزدهای جوایز گلدن گلوب در رده بندی فیلم های موزیکال و یا کمدی، «آلیس در سرزمین عجایب»، موزیکال تازه ای با شرکت «شر» و «کریستینا آگیلرا» به نام «برلسک»، فیلم «بچه ها حالشان خوب است» درباره یک خانواده همجنسگرا، فیلم ماجراجویانه «قرمز» با شرکت بروس ویلیس و فیلم رومانتیک «توریست» با شرکت «جانی دپ» و «آنجلینا ژولی» هستند.

فیلم های«شبکه اجتماعی» و «مشت زن» هریک با ٦ نامزدی در رده بندی های مختلف برای به دست آوردن جایزه «گلدن گلوب» با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

«جسی آیزنبرگ» برای ایفای نقش اول فیلم «شبکه اجتماعی» و «اندرو گارفیلد» به عنوان بازیگر نقش مکمل مرد در همین فیلم به نامزدی جوایز گلدن گلوب رسیدند و کارگردان فیلم«دیوید فینچر» نیز توانست در رده بندی بهترین کارگردانی سال نامزد این جوایز شود.

فیلم«مشت زن» برای دست اندرکاران آن چهار نامزدی در رده بندی های مختلف به همراه داشت. از جمله «دیوید او راسل» برای بهترین کارگردانی، «مارک والدبرگ» برای بهترین بازیگر نقش اول، «کریستیان بیل» برای بازی در نقش مکمل مرد، هم چنین «ایمی آدامز» و «ملیسا لیو» نیز برای ایفای نقش های مکمل زن در این فیلم به نامزدی جوایز گلدن گلوب رسیدند.

«رایان کاواناف» تهیه کننده فیلم «مشت زن» به خبرنگاران گفت:«ما امیدوار بودیم تا در نهایت به نامزدی یک یا دو جایزه گلدن گلوب برسیم و تعداد کنونی واقعا برای من باورکردنی نیست. اما وقتی بازی های درخشان بازیگران این فیلم را تماشا کنید می بینید که چگونه هریک از آن ها به بهترین نحو هنرخود را به نمایش گذاشته اند.»

«جانی دپ» در دو رده بندی فیلم های موزیکال و کمدی برای بازی دردو فیلم «آلیس در سرزمین عجایب» و «توریست» نامزد جوایز گلدن گلوب شد.

علاوه بر «جسی آیزنبرگ»، «کالین فیرث» و «مارک والدبرگ»، «رایان گاسلینگ» برای بازی در فیلم «والنتاین آبی» Blue Valentineو «جیمز فرانکو» برای بازی در فیلم ماجراجویانه «١٢٧ ساعت» نامزد جایزه بهترین بازیگر مرد سال جوایز گلدن گلوب شدند.

نامزدهای بهترین بازیگر زن در یک نقش دراماتیک عبارتند از: «هالی بری» برای بازی در فیلم «فرانکی و آلیس» درباره یک زن چند شخصیتی، نیکل کیدمن برای بازی در نقش یک مادر دلشکسته درفیلم «سوراخ خرگوش»، بازیگر سوئدی «جنیفر لورنس» برای بازی در فیلم جنایی «استخوان زمستان»، ناتالی پورتمن برای بازی در نقش یک رقاص باله در فیلم «قوی سیاه» و میشل ویلیامز برای بازی در فیلم عاشقانه «والنتاین آبی».

دررده بندی بهترین کارگردان سال، علاوه بر «فینچر» و «اوراسل»، برای فیلم های «شبکه اجتماعی» و «مشت زن»، دارن آرنوفسکی برای فیلم «قوی سیاه»، تام هوپر برای «نطق پادشاه» و «کریستوفر نولان» برای فیلم «آغاز»Inception به نامزدی جوایز گلدن گلوب رسیدند.

فیلم علمی تخیلی «آغاز» در رده بندی بهترین فیلمنامه و بهترین موسیقی متن سال نیز نامزد جوایز گلدن گلوب شد اما بازیگر اصلی فیلم، لئوناردو دی کپریو، نتوانست در رده بنده بهترین بازیگر مرد سال نامزد جایزه شود.

هم چنین تازه ترین اثر سینمایی برادران کوئن به نام True Grit یا «شهامت» با بازیگری برندگان جوایز اسکار، «جف بریجز» و «مت دیمون» کاملا از قلم افتاد.

دررده بندی بهترین بازیگر یک نقش موزیکال یا کمدی علاوه بر«جانی دپ»، «پل جیاماتی» برای فیلم «نسخه بارنی»Barney's Version، جیک جیلینحال برای «عشق و داروهای مخدر دیگر» و «کوین اسپیسی» برای بازی در فیلم «کازینو جک» به نامزدی جوایز گلدن گلوب رسیدند.

«آنجلینا ژولی» نیز برای بازی در یک نقش کمدی در فیلم «توریست» در رده بندی فیلم های کمدی و یا موزیکال نامزد جایزه گلدن گلوب شد. در این رده بندی «ژولی» با بازیگران دیگری چون «آنت بنینگ» و «جولیان مور» رقابت خواهد کرد که درفیلم «بچه ها حالشان خوب است» در نقش یک زوج همجنسگرا ظاهر شده اند. «آن هاتووی» برای فیلم «عشق و داروهای مخدر دیگر» و «اما استون» برای بازی در فیلمی درباره وقایعی که در یک دبیرستان می گذرد به نام «نمره آسان» از دیگر نامزدهای این رده بندی به شمار می روند.

فیلم های پرفروشی چون «داستان اسباب بازی ٣»، «چگونه اژدهای خود را تربیت کنید»، «درهم و برهم» و فیلم فرانسوی «شعبده باز» از نامزدهای دریافت جوایز گلدن گلوب ٢٠١١ در رده بندی فیلم های «انیمیشن» به شمار می روند.

«لی اونکریچ» کارگردان فیلم «داستان اسباب بازی ٣» می گوید:« من هیچوقت فکر نمی کردم دست اندرکاران جوایز معتبری چون گلدن گلوب به دنبال فیلم های دنباله داری مثل داستان اسباب بازی باشند. به خصوص که این فیلم یک شماره (٣) را هم به دنبال می کشد. برای همین هم هرگز موقع ساختن این فیلم به فکر گرفتن یک جایزه سینمایی نبودم.»

دربخش فیلم های تلویزیونی، سریال «گلی» Glee با ٥ نامزدی در رده بندی های مختلف بیشترین تعداد نامزدی جوایز گلدن گلوب ٢٠١١ را به دست آورد. از جمله بهترین بازیگر یک نقش کمدی در یک سریال تلویزیونی برای «لیا میشل»، «جین لینچ»، «کریس گالفر» و «ماتیو موریسون».

فیلم های تلویزیونی کمدی که به نامزدی جوایز گلدن گلوب رسیدند عبارتند از«٣٠ راک»، «تئوری انفجار بزرگ»، «حرف سی بزرگ» The Big C، «خانواده مدرن» و «پرستار جکی». در بخش فیلم های درام تلویزیونی، «دکستر»Dexter ، «امپراطوری اسکله»، «زن خوب»، «مردان دیوانه» و «مردگان متحرک» هستند.

XS
SM
MD
LG