لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۰

چرا ستاره های هالیوود می خواهند روی فرش قرمز گلدن گلوب سیاه بپوشند ؟


«سلما هایک»، بازیگر مشهور یکی از قربانیان آزار جنسی «هاروی واینستین»، تهیه کننده بزرگ هالیوود است
«سلما هایک»، بازیگر مشهور یکی از قربانیان آزار جنسی «هاروی واینستین»، تهیه کننده بزرگ هالیوود است

بسیاری از هنرمندانی که قرار است شب یکشنبه، هفتم ژانویه در مراسم اهدای جوایز گلدن گلوب شرکت کنند قصد دارند روی فرش قرمز این مراسم سیاه بپوشند.

«گل گلدوت» ، «مری جی بلایژ» و «الیسون جنی» از جمله چهره هایی هستند که می گویند در حمایت از قربانیان آزارهای جنسی در هالیوود سیاه به تن خواهند کرد.

این ایده توسط سازمان «تایمز آپ» مطرح شد؛ سازمانی که درست پس از افشای آزارهای جنسی «هاروی واینستین»، تهیه کننده بزرگ هالیوود تأسیس شد و هدفش، پیشگیری از آزار در آینده است.

«مری جی بلایژ»، که برای نقشش در فیلم «گل-آجین» نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن شده می گوید خودش یکی از زنان قربانی است و هر چند دوست ندارد وارد جزئیات تجربه شخصی اش شود اما با قربانیان همدردی می کند.

خانم بلایژ معتقد است چنین اعتراضی روی فرش قرمز مراسم گلدن گلوب می تواند زنانی را که در عرصه های گوناگون مشغول کار هستند و با آزار جنسی در محل کار روبرو می شوند تشویق به افشاگری کند.

سازمان «تایمز آپ» توسط چند زن فعال در عرصه های مختلف راه اندازی شده است و برای قربانیان آزار جنسی که محدودیتهای مالی به آنها اجازه شکایت حقوقی نمی دهد وکیل استخدام می کند.

این سازمان از پشتیبانی مالی بسیاری از چهره های سرشناس هالیوود برخوردار است از جمله «تیلور سوییفت»، خواننده موسیقی پاپ که صد هزار دلار به «تایمز آپ» اهدا کرده است.

سازمان «تایمز آپ» تاکنون توانسته پانزده میلیون دلار جمع آوری کند.

سینماگران می گویند پوشیدن رنگ سیاه روی فرش قرمز خبرنگاران را تشویق می کند تا به جای پرسیدن این سوال که لباست چیست بپرسند لباس را برای چه پوشیده ای.

بسیاری از طراحان مد که از ماه ها پیش لباس های هنرمندان را طراحی کرده اند به تکاپو افتاده اند تا برای مشتریان خود لباسهای مشکی طراحی کنند.

«اریکا کلاود» که طراحی لباس «مندی مور» ، «هانگ چائو» و «کانی بریتون» را برای مراسم گلدن گلوب برعهده دارد می گوید باید بیشتر روی جواهرات و کیف و کفش تمرکز کند تا شخصیت خاص هر هنرمند را بیرون بکشد.

مردان هم در این کمپین زنان را تنها نگذاشته اند. «مارک روفالو»، بازیگر و تهیه کننده سینما یکی از کسانی است که قصد دارد روی قرش قرمز مراسم گلدن گلوب سیاه بپوشد.

غیر از «جین فوندا» که در اعتراض به جنگ ویتنام بلوز شلواری سیاه مارک «ایو سن لوران» را روی فرش قرمز پوشید، تا امروز ابراز عقاید سیاسی و یا آگاهی رسانی در مورد مسائل گوناگون اجتماعی مثلا ایدز یا سرطان پستان در مراسم اهدای جوایز معمولا به زدن سنجاق سینه و یا روبانی به روی لباس محدود می شد.

در سال ۲۰۱۵، «ریس ویترسپون» پیامی را بر روی اینستاگرام منتشر کرد با هش تگ #AskHerMore یا «ازش بیشتر بپرس» که از خبرنگاران دعوت می کرد به جای پرسیدن در مورد مارک لباس سوالات هوشمندانه تری از هنرمندان بپرسند.

البته برخی نیز معتقدند فرش قرمز جای ابراز عقیده سیاسی و پرداختن به مسائل عمیق نیست و مراسم اهدای جوایز سینمایی، با هدف سرگرم کردن تماشاگر و تجلیل از هنرمندان برگزار می شود.

حالا باید دید روی فرش قرمز هفتاد و پنجمین مراسم اهدای جوایز گلدن گلوب چه کسانی مشکی می پوشند و چه کسانی با نپوشیدن رنگ سیاه خبرساز خواهند شد.

XS
SM
MD
LG