لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۸

بازتاب موفقیت بزرگ «جدایی نادر از سیمین» در ایران


گروه سازندگان فیلم جدایی نادر از سیمین در بازگشت به تهران در فرودگاه تهران
گروه سازندگان فیلم جدایی نادر از سیمین در بازگشت به تهران در فرودگاه تهران

خبر موفقیت فیلم «جدایی نادر از سیمین» ساخته اصغر فرهادی در جشنواره جهانی فیلم برلین بازتاب خوبی در ایران داشته است. سینماگران ایران این موفقیت را که دستاورد بزرگی برای سینمای ایران بشمار می آید به سازندگان فیلم شادباش گفتند.

خانه سینمای ایران تنها نهاد مستقل صنوف سینمایی طی اطلاعیه ای این موفقیت را به اصغر فرهادی تبریک گفت.

خانه سینما در شادباش خود آورده است: «هنرمند گرانقدر آقای اصغر فرهادی! خبر نشاط انگیز موفقیت فیلم "جدایی نادر از سیمین" در جشنواره فیلم برلین موجی از شادمانی در میان ما برانگیخته است. توفیق کم نظیر کسب جایزه خرس طلایی بهترین فیلم جشنواره و خرس نقره‌ای بهترین بازیگران زن و خرس نقره‌ای بهترین بازیگران مرد و همچنین جایزه هیئت داوران مستقل که مدیون خلاقیت شما و همکاران هنرمند شماست، تأییدی بر شایستگی‌های بین‌المللی سینمای مستقل ایران است که به حق مهمترین سفیر فرهنگی کشور به شمار می‌رود. این موفقیت بزرگ را به شما و همکاران هنرمندتان، خانواده سینمای ایران و مردم فرهیخته و فرهنگ دوست ایران تهنیت می‌گوییم و در انتظار توفیق‌های بیشتر چشم به راه آینده می‌مانیم.»

انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران نیز طی اطلاعیه ای افتخارآفرینی جدایی نادر از سیمین برای سینمای ایران را به گروه سازندگان آن شادباش گفته آورده است: «سینمای نوین ایران که بار دیگر با قدرت و استحکام فراوان در عرصه بین‌المللی رخ نمود، دوباره ایران را در فراسوی مرزها سرافراز کرد. فیلم "جدایی نادر از سیمین" و کارگردان متفکر و مسلطش با کسب یک خرس طلایی و دو خرس نقره‌ای از جشنواره برلین، نماینده شایسته‌ای بودند برای سینمای نوین ایران و سینماگران تازه نفسی که حرف‌های زیادی در سینمای امروز برای گفتن دارند. موفقیت "جدایی نادر از سیمین" این نکته را یادآوری کرد که سینمای ایران زنده است و دوباره می‌خواهد مهمترین سفیر این کشور در سراسر دنیا باشد.»

از مدیران دولتی بخش فرهنگ تاکنون تنها سید احمد میرعلایی مدیرعامل فارابی این موفقیت را به فرهادی تبریک گفته است.

در پیام مدیرعامل بنیاد فارابی آمده است: هنرمند گرامی و فرهیخته و کارگردان توانای سینمای ایران و هنرمندان و دست‌اندرکاران فیلم سینمایی "جدایی نادر از سیمین" موفقیت کم‌نظیر شما در کسب رتبه‌های ممتاز جشنواره مهم و معتبر برلین در فاصله چند روزه از کسب افتخارتان در نزد مردم و هیات محترم داوران جشنواره بیست و نهم فیلم فجر در زمانی که مردم شریف و هنر دوست ایران غرق در شادی‌های اعیاد هفته وحدت، میلاد پیامبر مهربانی‌ها، پیامبر اعظم (ص) و امام ششم شیعیان هستند، موجب مباهات و شادی دو چندان شد. موفقیت‌های چشمگیر فیلم نجیب و شریف "جدایی نادر از سیمین" بار دیگر این امید را در اهالی فرهنگ و سینما دوستان متعهد و مردمی این سرزمین زنده کرد که سینمای انسانی و تاثیر گرفته از فرهنگ و تمدن غنی ایران زمین می‌تواند نگاه‌های کنجکاو و داوری‌های منصف را به سوی خود جلب کند.»

سیدمحمدحسینی وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی، جوادشمقدری معاون سینمایی و علیرضاسجادپور مدیر اداره نظارت و ارزیابی فیلم این وزارتخانه تاکنون در این باره سکوت کرده اند.

گفتنی ست به دلیل سخنان کوتاه اصغر فرهادی در جریان چهاردهمین جشن خانه سینما مبنی بر آرزوی بازگشت سینماگران ایرانی از جمله محسن مخملباف و امیرنادری و لغو محرومیت فیلمسازی برای جعفر پناهی، جواد شمقدری معاونت سینمایی وزارت ارشاد تلفنی از نیویورک به علیرضا سجادپور، مدیر اداره کل نظارت و ارزیابی فیلم (اداره سانسور) از ادامه کار ساخت فیلم جدایی نادر از سیمین باوجود دریافت پروانه ساخت، جلوگیری شد. جواد شمقدری پس از بازگشت از نیویورک اعلام کرد اظهار نظر اصغر فرهادی در جشن خانه سینما علت لغو پروانه ساخت فیلم بوده است. اصغر فرهادی نیز که گفته بود برای نجات فیلم تلاش خواهد کرد اعلام کرد سخنان او در جشن خانه سینما بد تعبیر شده است. پس از این گفته ها بود که بار دیگر فرهادی اجازه یافت فیلم را به پایان برد.

پرسشی که در محافل سینمایی ایران مطرح شده این است که اگر اصغر فرهادی نمی گفت حرف های او بد تعبیر شده که البته آشکار بود این حرف تنها یک حرف است و سخنان صریح او نظر شخصی در چارچوب حقوق فردی و آزادیهای اجتماعی ست و ربطی به کار فیلم ندارد، آنگاه سینمای ایران محروم از چنین افتخاری می شد.

XS
SM
MD
LG