لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۶

ازدحام مردم برای خرید دلار در ایران


نرخ دلار در ایران به ۱۰۸۰ تومان کاهش یافت. خبرگزاری مهر بعد از ظهر روز یک شنبه ۱۱ مهر ماه اعلام کرد اکثر صرافی های واقع در میدان فردوسی و چهار راه استامبول تهران در حالی امروز قیمت انواع ارز را در تابلو های صرافی خود درج کردند که قیمت دلار به ۱۰۸۰ تومان رسید. اين رقم نسبت به دلار ۱۲۲۰ تومانی چهارشنبه هفته گذشته حدود ۱۴۰ تومان کاهش نشان می دهد.

برخی از صرافی ها قیمت فروش یورو را بین ۱۵۲۰ تا ۱۵۳۵ بر روی تابلوهای خود درج کرده اند. در عین حال، اکثر آن ها قیمت خرید را حک نکرده اند اما در مراجعه برای خرید توسط مشتری قیمت آن حدود ۱۴۸۰ تومان اعلام می شود.

در حالی گزارش ها از استقبال شدید صرافی ها و مردم از فرش ارز دلار در صرافی های بانک ها حکایت دارد، که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نرخ مرجع دلار را ۱۰۷۰ تومان و یورو را ۱۴۷۶ تومان اعلام کرده است.

خبرگزاری مهر در ساعات بامدادی روز یک شنبه ۱۱ مهر ماه اعلام کرد با وجود این که ساعاتی از صبح نگذشته است، مردم برای خرید صف های طولانی در مقابل صرافی بانک ها تشکیل داده اند.

در حالی که مسئولان بانک مرکزی و بانک ملی اعلام کرده اند که به هر متقاضی به هر میزان و بدون هیچ گونه محدویتی ارز فروخته می شود.

مسئولان دولتی در عین حال مطرح کرده اند که مردم برای خرید ارز در بازار عجله نکنند، زیرا ممکن است با مشکلاتی در این زمینه مواجه شوند.

خبرگزاری فارس بعد از ظهر روز یکشنبه ۱۱ مهرماه در همین رابطه اعلام کرد پس از ورود بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز و عرضه ارز با نرخ ۱۰۷۸ تومان توسط صرافی های بانک ملی و بانک ملت، مردم برای خرید دلار حاضرند چند ساعت در صف این صرافی ها بمانند، اما به صرافی هایی که قیمت بالاتر ارائه کرده و یا نرخی اعلام نمی کنند، مراجعه نکنند.

البته به گزارش همین منبع، نکته حائز اهمیت در بازار ارز تهران در روز یک شنبه ۱۱ مهر ماه، نبود نرخ برای انواع ارز از جمله دلار کانادا، دلار استرالیا، فرانک سوئیس، ین ژاپن، درهم امارات متحده عربی، کرون دانمارک، کرون سوئد و کرون نروژ است.

به گزارش خبرگزاری فارس، روز یکشنبه ازدحام جمعیت در مقابل صرافی های بانک های ملی و ملت به حدی بودکه صف متقاضیان ارز به چند خیابان کشیده شد.

در همین حال محمود رضا خاوری مدیر عامل بانک ملی روز شنبه ۱۰ مهر ماه در نشستی خبری در محل صرافی این بانک، مردم و بازار ارز را مخاطب قرار دارد و گفت، بازار هشیار باشد مردم نیز فریب سفته بازی های بازار ارز را نخورند.

محمود خاوری هم چنین اظهار داشت، کسانی که برای خرید سکه عجله کنند پشیمان می شوند.

مدیر عامل بانک ملی در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، مبنی بر این که آشفتگی بازار ارز تهران تا چه حد مربوط به محدودیت های اعمال شده علیه ایران است و آیا ترکیه جای دوبی برای نقل و اتتقال وجوه ارزی ایران خواهد گرفت گفت، تهران راه های مورد نظر خود را اعلام نمی کند.

مدیر عامل بانک ملی به سئوال دیگر همین منبع، مبنی بر این که اگر تحریم ها منشا گرفتاری های پیش آمده در بازار ارز باشد به نظر می رسد هر چه که بانک مرکزی ارز به بازار تزریق کند مشکل تنها به صورت مقطعی حل خواهد شد، با لحنی تند خبرنگار خبرگزاری کار ایران (ایلنا) را مورد خطاب قرار دارد و گفت، شما به دنبال چه هستید؟ چه می خواهید بدانید؟ دنیا به دنبال معامله با ایران است.

در این حال روزنامه خبر که تیتر اصلی صفحه نخست روز یکشنبه ۱۱ مهر ماه، را به «گزارشی از تلاطم های بازار سکه و ارز در روزهای اخیر» اختصاص داده است، وضعیت دلار را «هم چنان سر درگم دانسته» است؛ با اين وصف قیمت طلا را «در انتظار آرامش» ارزیابی کرده است.

در حالی قیمت سکه روز یکشنبه به سیر صعودی خود ادامه داد که خبرگزاری مهر بعد از ظهر روز یک شنبه ۱۱ مهر ماه اعلام کرد، اکثر صرافی ها قیمت های خرید و فروش سکه را بر روی تابلوهای خود درج کرده اند، اما این قیمت ها بسیار متفاوت است به نحوی که قیمت فروش سکه تمام بهار آزادی روز یک شنبه بین ۳۵۳ تا ۳۷۴ هزار تومان و قیمت خرید بین ۳۴۸ تا ۳۵۰ هزار تومان گزارش شده است.

XS
SM
MD
LG