لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۹

قيمت طلا در بازارهای جهانی افزايش می يابد


قيمت طلا در بازارهای جهانی افزايش می يابد
قيمت طلا در بازارهای جهانی افزايش می يابد

بی ثباتی اقتصاد جهانی بر ميزان تقاضا برای خريد طلا افزايش قيمت اين کالا را در سطح جهانی دامن زده است.

نگرانی فزاينده از رکود مجدد اقتصاد آمريکا، کاهش ارزش دلار، و بی ثباتی اقتصاد جهانی بر ميزان تقاضای برای طلا در سطح جهانی، بويژه در چين و هند افزوده است.

عليرغم تقريباً دوبرابر شدن قيمت طلا از آغاز بحرانهای مالی و اقتصادی جهان، يعنی از سه سال گذشته تا بحال، و بويژه افزايش متوالی ارزش طلا در چهار هفته گذشته، مارکوس گراب، از شرکت مشاوره جهانی طلا، ميگويد که انتظار ميرود که قيمت طلا درسال ميلادی جاری همچنان به سير صعودی خود ادامه دهد. او بخشی از اين افزايش را ناشی از افزايش فزاينده سطح تقاضا در چين ميداند. آقای گراب می گويد که چين اخيراً محدوديتهای خريد طلا را از ميان برداشته است. چين همچنين بمنظور رونق بازارهای مالی، به بانکهای خود اجازه داده است تا به خريد و فروش طلا بپردازند، که اين امر ممکن است قيمت هر اونس طلا را به بيش از ۱۳۰۰ دلار افزايش دهد. مارکوس گراب همچنين دو عامل عمده ديگر افزايش بهای طلا را نوسانات قيمت در بازار طلا و شروع فصل فستيوال در هند می داند، و می گويد که هند بزرگترين خريدار طلا در جهان است.

اما جاستين استوارت، کارگزار بازار بورس، ميگويد که طلا حکم يک عروسک را دارد که ميتوانيد آنرا در آغوش بگيريد، نوازشش کنيد، در موقع خواب در کنار بالش خود قرار دهيد ولی برخلاف سرمايه گذاريهای ديگر بازدهی ديگری جز افزايش قيمت ندارد که آنهم صرفاً بستگی کاملی به ميزان تقاضا در بازار دارد.

با وجود اظهارات منفی و دلسرد کننده استوارت، تحليل گران ميگويند برای کسانيکه نگران افزايش تورم و بدهی سرسام آور بزرگترين اقتصاد جهان هستند، خريد طلا سرمايه گذاری مطمئنی است. بانک های مرکزی و موسسات عمده مالی، بزرگترين دارندگان طلای جهان بشمار ميروند.

XS
SM
MD
LG