لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۴

پارلمان اسراییل به لایحه بلندی های جولان و شرق اورشلیم رای مثبت داد


پارلمان اسراییل به لایحه بلندی های جولان و شرق اورشلیم رای مثبت داد
پارلمان اسراییل به لایحه بلندی های جولان و شرق اورشلیم رای مثبت داد

پارلمان اسراییل روز دوشنبه لایحه ای را از به تصویب رساند که فرایند صلح با سوریه و فلسطینیان را دشوار می کند. این مصوبه باعث خواهد شد هر دولتی که در اسراییل به روی کار بیاید، برای خروج از مناطق اشغال شده در بلندی های جولان و اورشیلم شرقی با دشواری بسیاری روبرو شود.
طبق مصوبه جدید پارلمان اسراییل، دولت برای خروج از این مناطق به رای مثبت دو سوم اعضای پارلمان نیاز دارد. خروج اسراییل از مناطق یاد شده برای رسیدن به صلح میان اسراییل و سوریه و فلسطینیان حائز اهمیت است.

اگر پارلمان اسراییل به خروج نیروهای اسراییل از این مناطق رای مثبت ندهد، این موضوع باید به رفراندوم گذاشته شود. نظر سنجی ها نشان می دهد کسب نظر موافق رای دهندگان اسراییلی دشوار خواهد بود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل روز دوشنبه گفت برگزاری یک رفراندوم در خصوص آینده قرارداد صلح خاورمیانه، می تواند باعث جلوگیری از توافقی از سر بی مسوولیتی شود. به گفته آقای نتانیاهو، چنین رفراندومی حمایت قوی افکار عمومی را برای رسیدن به پیمانی همراه خواهد کرد که منافع امنیت ملی اسراییل را پاسخگو خواهد بود.
صائب عریقات، یک مذاکره کننده ارشد فلسطینی گفت رهبری اسراییل، با تصویب این لایحه، قوانین بین المللی را به تمسخر گرفته است.

XS
SM
MD
LG