لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۳

ژان لوک گدار برای دریافت جایزه اسکار افتخاری به آمریکا سفر نخواهد کرد!


ژان لوک گدار برای دریافت جایزه اسکار افتخاری به آمریکا سفر نخواهد کرد!
ژان لوک گدار برای دریافت جایزه اسکار افتخاری به آمریکا سفر نخواهد کرد!

در طول هفته های اخیر، نامه ها، ایمیل ها و تلفن های اهدا کنندگان جوایز اسکار به ژان لوک گدار، فیلمساز و یکی از چهره های شاخص سینمای موج نوی فرانسه برای سفر به هالیوود و دریافت یک جایزه اسکار افتخاری بی جواب مانده است. اما خبرنگار یک نشریه استرالیائی با پیدا کردن ردپای این فیلمساز برجسته و گوشه گیر درمحل سکونت او، دهکده کوچکی درسوئیس، توانسته است خبرهای تازه ای را در ارتباط با حضور یا عدم حضور گدار درمراسم اهدای جوایز اسکار افتخاری که در نوامبر ٢٠١٠ درشهر هالیوود برگزار می شود کسب و منتشر کند. درنتیجه و بنا برگفته همسر ژان لوک گدار، این فیلمساز سرشناس فرانسوی برای دریافت جایزه افتخاری اسکار به آمریکا سفر نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، ژان لوک گدار پس از آنکه دریافت ایمیل و نامه هایی در رابطه با اهدای «اسکار افتخاری» را تائید کرد به داخل منزل مسکونی اش بازگشت اما همسرش، آن ماری میویل به این روزنامه نگار استرالیایی گفته است که کهولت سن دلیل اصلی سفر نکردن «گدار» به آمریکا ست. میویل گفت:«آیا شما حاضرید این همه راه را فقط به خاطر دریافت یک تکه فلز مسافرت کنید؟»

ژان لوک گدار ٧٩ ساله هم چنین با این مسئله که جوایز افتخاری آکادمی دیگر بخشی از مراسم اصلی اهدای جوایز اسکار نیست مسئله دارد. میویل گفت: «او می گوید این دیگر اسکار نیست. او ابتدا فکر می‌کرد قرار است جایزه افتخاری را در مراسم اصلی اهدای جوایز اسکار با پخش تلویزیونی زنده که در ماه مارس طی مراسم باشکوهی برپا می شود به او بدهند، بعد متوجه شد که یک مراسم جداگانه هم در ماه نوامبر برای این کار در نظر گرفته شده است »

در سال‌های گذشته جوایز افتخاری آکادمی علوم و هنرهای سینمایی ، در روز برگزارای مراسم اسکار اعطاء می‌شد، اما پارسال آکادمی برای اولین بار یک مراسم جداگانه در نظر گرفت که درماه نوامبر به طور غیررسمی برگزار شد.

جوایز افتخاری اسکار در ضیافت اهدای جوایزفرماندار به برندگان آن اهدا می شود و بسیاری معتقدند این ضیافت از شرکت درمراسم اصلی اسکار به مراتب جالب تر و هیجان انگیزتراست. دریافت کنندگان جوایز افتخاری البته به مراسم اصلی اسکار هم دعوت خواهند شد و در آنجا هم از آن ها تقدیر می شود.

برگزاری دو مراسم جداگانه به آکادمی اجازه می‌دهد تا وقت بیشتری را به پخش تلویزیونی مراسم اصلی اختصاص بدهد. مراسمی که امسال نیز چون سال گذشته در ماه مارس برگزار می‌شود. به این صورت وقت بیشتری نیز برای تقدیر از برندگان جوایز افتخاری دراختیار مجریان خواهد بود.

دراواخر ماه گذشته، اعلام شد که آکادمی علوم و هنرهای سینمایی در دومین مراسم سالانه جوایز هیئت رئیسه خود ازژان لوک گدار و هم چنین، فرانسیس فورد کوپولا، ایلای والاک و کوین براونلو تقدیر خواهد کرد.

ژان لوک گدار که یکی از منتقدین شیوه فیلمسازی هالیوود به شمار می رود و بارها در دو دهه گذشته شخصیت های سینمایی چون «استیون اسپیلبرگ» را مورد انتقاد شدید قرار داده است. به این جهت و با درنظر گرفتن تاخیر در پاسخ به دعوت آکادمی از سوی گدار، احتمال آن می رود که او از دریافت این جایزه به طور کلی خودداری کند. اما میه‌ویل گفت گدار به نامه مسئولان آکادمی پاسخ می‌دهد و شاید هم یک نفر به نمایندگی از او این جایزه را دریافت کند.

چنانچه گدار تصمیم بگیرد تا نامه و یا پیامی هم همراه با این یک نفرارسال کند باید در انتظار یک برنامه پرشور و سرگرم کننده باشیم که در آن یک بار دیگر گدار نظریات تازه ای درباره فیلمسازی در هالیوود عرضه خواهد کرد.

ژان لوک گدار سازنده فیلم‌های درخشانی چون «از نفس افتاده»، «یک زن یک زن است»، «گذران زندگی»، «تحقیر»، «آلفاویل»، «تعطیلات آخر هفته»، «چینی» و «نام کوچک: کارمن» است.

«فیلم سوسیالیسم» تازه‌ترین ساخته این کارگردان پاریسی شهروند سوئیس ، سال پیش برای نخستین بار در جشنواره سینمایی کن به نمایش درآمد.

مراسم اعطاء جوایز هیئت رئیسه آکادمی علوم و هنرهای سینمایی روز سیزدهم نوامبر درمرکز «هالیوود و هایلند» برگزار خواهد شد..

XS
SM
MD
LG