لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۵

گزارش سالانه تغييرات آب و هوايی جهان در سال ۲۰۱۰


گزارش سالانه تغييرات آب و هوايی جهان در سال ۲۰۱۰
گزارش سالانه تغييرات آب و هوايی جهان در سال ۲۰۱۰

سال ۲۰۱۰ سالی سرشار از هوای متغیر و تحولات طبیعی بود. از سیل پاکستان تا رانش زمین در چین و آب شدن کوه های یخ در قطب شمال. دانشمندان انتظار دارند روند گرمایش هوا همچنان در سال ۲۰۱۱ ادامه یابد.

در آمریکا با برفی سنگین مبارزه کرديم. ماشین های بزرگ برف روب و کوهی از نمک. نمایشی که سال ۲۰۱۰ شاهد آن بودیم. در فوریه ۱۴۰ سانتیمتر برف همه جا را سفید کرد.

اما در سوی دیگر جهان برف و سرمای ۱۶ درجه زیر صفر پکن را فلج کرد. عمر بادور، از سازمان جهانی هواشناسی، می گوید سال ۲۰۱۰ یکی از سه تابستان بسیار گرم جهان بود.

واشنگتن یکی از گرم ترین تابستان های خود را داشت. در مسکو حرارت به ۳۲ درجه رسید. و ماه بعد جنگل های روسیه در آتش سوختند.

در ماه اگوست در چین، باران های شدید و رانش زمین به وقوع پيوست و در پاکستان سیلی مهیب یک پنجم آن کشور را در زیر آب فرو برد.

اما در گرین لند یک چهارم کوه های یخ در دریا ریختند.

بیل مک کیبن ۲۰ سال است که در مورد گرمایش زمین هشدار می دهد. وی کی گويد: «کوه های یخ قطب شمال به سرعت ذوب می شود. روسیه این تابستان دچار آتش سوزی شد. پاکستان به زیر آب فرو رفت. آب اقیانوس سی درصد بیش از آن چه باید اسیدی شده. و این در حالی است که حرارت زمین کمتر از یک درجه بالارفته.»

دانشمندان پیش بینی می کنند با پایان این قرن حرارت زمین یک درجه افزایش یابد و ما باید برای چنین پدیده ای آماده شویم.

در همين حال پاتریک مایکل که متخصص هواشناسی است می گوید تاریخ ثابت کرده است انسان می تواند خود را با تغییر آب و هوا وفق دهد و در نتیجه بدن ما و شرایط زندگیمان با این تغییر ها تغییر خواهند کرد.

واقعیت این است که زمین در سال ۲۰۱۰ نسبت به سال های قبل گرمتر شد و دانشمندان پیش بینی می کنند این گرمایش در سال ۲۰۱۰ نیز ادامه خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG