لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۶

دمای هوای جهان در حال افزايش است


دمای هوای جهان در حال افزايش است
دمای هوای جهان در حال افزايش است

دمای هوای جهان در حال افزايش است و به گفته معاون سازمان هواشناسی جهانی در سازمان ملل متحد، اين افزايش دما به سطحی خواهد رسيد که می تواند به تغييرات غيرقابل جبران در کره زمين بينجامد.

سازمان هواشناسی سازمان ملل متحد در ارزيابی سالانه خود از ميانگين دمای هوا در جهان می گويد، سال ۲۰۱۱ جزء ده سال گرمی است که از سال ۱۸۵۰، يعنی از زمان اولين ثبت دمای هوای جهان، به ثبت رسيده است. اين گزارش می گويد آب شدن يخ های قطب شمال به بالاترين حد خود رسيده است. ۱۳ سالی که گرمترين سال ها در گذشته هستند، همگی در ۱۵ سال اخير مشاهده شده اند.

جرميا لِنگوسا، معاون سازمان هواشناسی جهانی، در حاشيه کنفرانس تغييرات جوی می گويد: مشکل گرم شده کره زمين يک واقعيت علمی است. با شواهد علمی ثابت شده است که جهان در حال گرم شدن است.

گزارش اوليه سازمان هواشناسی جهانی بر پايه آمار دمای هوای جهان در ۱۰ ماهه سال جاری، در ژنو و همچنين در کنفرانس سازمان ملل متحد در خصوص تغييرات جوی، در دوربان آفريقای جنوبی ارائه شد. اين گزارش به سازمان هايی که می خواهند آلودگی هوا در جهان را محدود کنند، کمک خواهد کرد. کارشناسان، آلودگی هوا را مسبب افزايش دمای هوا می دانند.

کارشناسان هوا شناسی نگرانند تغييرات جوی تاثير ناگواری برای امنيت غذايی در آفريقا ايجاد کند - قاره ای که با کمبود مواد غذايی دست و پنجه نرم می کند.

جرميا لنگوسا با اشاره به بحران غذای ناشی از افزايش دمای هوا در آفريقا، می گويد: جنوب آفريقا بويژه با بيشترين مشکلات مواجه خواهد بود. افزايش دمای هوا تاثير بدی بر امنيت غذايی در اين منطقه دارد. بر اساس آمار دفتر هماهنگی برای امور بشردوستانه در سازمان ملل متحد ، ۸ ميليون نفر در شرق آفريقا نياز به کمک فوری دارند.

تاثيرات تغييرات جوی در اين منطقه در ارتباط با زمان و توزيع جغرافيايی بارندگی مشاهده شده است. در زيمبابوه کشاورزان از اين تغييرات آسيب بسياری ديده اند. مردم زيمبابوه می گويند فصل های بارندگی کوتاه تر شده و پيش بينی بارندگی نيز دشوار تر شده است.

XS
SM
MD
LG