لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۸

شاخص سهام در روز جمعه در اکثر کشورهای جهان تنزل کرد


شاخص سهام در روز جمعه در اکثر کشورهای جهان تنزل کرد

تعهد اقتصادهای پيشرفته جهان مبنی بر ايجاد ثبات در بازارهای مالی جهان نتوانست به جلب اطمينان سرمايه گذاران بيانجامد و شاخص سهام در روز جمعه در اکثر کشورهای جهان با کاهش ارزش روبرو شد.

وزرای دارايی کشورهای گروه بيست در گردهمايی پنجشنبه شب در واشنگتن، تعهد کردند، تمامی راهکارهای لازم برای حفظ ثبات نظام های بانکی و بازارهای مالی جهان را به کار بندند و اطمينان حاصل کنند که بانک ها، نقدينگی لازم برای پرداخت هزينه های روزانه خود را داشته باشند.

بيانيه کشورهای گروه بيست تکرار تعهدات و قول های قبلی بود، اما ابراز همبستگی جهانی در تلاش برای حل بحران مالی کنونی، و اميد به بهبود نسبی اقتصاد آمريکا، کاهش شاخص های سهام در بازارهای اروپايی را کم اهميت جلوه داد. با اين حال، سهام بازارهای آسيايی به شدت سقوط کرد. شاخص سهام کره جنوبی پنج و ۷ دهم درصد تنزل کرد.

بازار بورس اروپا کاهش کمتری نشان داد. شاخص سهام فرانسه دو و شش دهم درصد، دکس آلمان ۳ درصد و شاخص بريتانيا يک و ۷ دهم درصد افت داشتند. هنگ کنگ و استراليا نيز شاهد کاهش در بازاهای مالی خود بودند.

شاخص مرکب سهام در چين، چهار دهم درصد کاهش نشان داد و بازار ژاپن روز جمعه اين هفته، تعطيل بود.

نگرانی های چند هفته گذشته از بحران بدهی ها در اروپا، يورو را دستخوش نوسان کرد و نرخ برابری آن با دلار، روز پنجشنبه به مرز يک دلار و سی و پنج سنت رسيد. در بازار ارز، همچنين دلار در مقابل ين، ۵ صدم درصد افزايش داشت.

بهای نفت نيز به موازات افت شاخص های بازار کاهش داشت، و متوسط بهای نفت خام با ۲ دلار و ده سنت کاهش به ۷۸ دلار و ۴۱ سنت رسيد.

XS
SM
MD
LG