لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۶

افزايش شاخصهای بازارهای سهام در اروپا و آمريکا


افزايش شاخصهای بازارهای سهام در اروپا و آمريکا
افزايش شاخصهای بازارهای سهام در اروپا و آمريکا

روز پنجشنبه شاخص بازارهای سهام آمریکا و اروپا به شدت افزایش یافت، تا زيان های افت شديد روز قبل را تا حدی جبران کند. سرمايه گذاران از گزارش بهتر از انتظار مشاغل آمريکا استقبال کردند.

میانگین شاخص سهام داو جونز، پس از افت پنج درصدی در روز چهارشنبه، ۴ درصد افزايش يافت. شاخص های سهام عمده در لندن، پاریس و فرانکفورت حدود سه درصد در روز پنجشنبه افزايش يافتند.

داد و ستدهای روز پنجشنبه نشانگر نوسانات بازارهای جهانی سهام است که در روز دوشنبه بشدت کاهش يافت، روز سه شنبه با افزايش چشمگيری به جای اول خود بازگشت و روز چهارشنبه دوباره افت شديدی داشت.

تحلیلگران می گویند بازارهای سهام بدليل گزارش روز پنجشنبه دولت آمريکا مبنی بر اينکه تقاضاهای جديد برای دريافت مزایای بیکاری در هفته گذشته به پایین ترین سطح خود در چهار ماه اخير رسيده است، تقويت شدند. بسیاری از سرمایه گذاران گزارش دولت آمريکا را به عنوان خبر خوبی برای اقتصاد ایالات متحده که هفته گذشته با تنزل رتبه اوراق قرضه خود روبرو شد، قلمداد کردند. پايين آمدن رتبه اوراق قرضه باعث فروش کم سابقه سهام در روز دوشنبه شد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمريکا گفت: «نوسانات شديد» در بازارهای سهام بسياری از آمريکاييان را نگران کرده است و پس انداز آنها را تحت تاثير قرار داده است. او قسمتی از اين نوسانات را با تحولات اقتصادی در اروپا که از کنترل آمريکا خارج است، مربوط دانست.

آقای اوباما همچنین گفت که سیاست های حزبی در واشنگتن به توانايی های آمريکا برای مقابله با چنین چالشهایی صدمه وارد آورده است.

XS
SM
MD
LG