لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۳

افت شديد شاخص های سهام


افت شديد شاخص های سهام
افت شديد شاخص های سهام

نگرانی پيرامون رشد ضعیف اقتصادی در آمريکا و نيز نگرانی در مورد بدهی های اروپا روز چهارشنبه، افت شديد بازارهای سهام را درپی داشت.

شاخص سهام داو جونز در نیویورک، حدود ۵ درصد کاهش يافت. اين در حالی است که شاخص های دو سهام S&P و NASDAQ نيز در بازار بورس آمريکا به شدت کاهش يافتند.

روز چهارشنبه شاخص های عمده سهام اروپایی در لندن، پاریس و فرانکفورت نیز بعد از گزارش هايی در این مورد که فرانسه ممکن است رتبه اعتباری AAA خود، يعنی بالاترين جايگاه، را از دست بدهد، تا حدود ۵ درصد کاهش يافتند. در همين حال سازمان های عمده اعتباری در اواخر روز چهارشنبه رتبه فرانسه را در همان جايگاه AAA تاييد کردند.

همچنين روز چهار شنبه، آژانس Fitch رتبه اوراق قرضه دولت قبرس را دو پله پايين آورد و اعلام کرد دولت قبرس ممکن است نياز به کمک های بين المللی داشته باشد.

اين افت شديد شاخص های سهام يک روز پس از افزايش بهای آنها به دنبال اعلام مقام های بانک مرکزی آمريکا دایر بر نگاه داشتن احتمالی نرخ بهره در حد بسيار پايين کنونی تا اواسط سال ۲۰۱۳ ميلادی، صورت گرفت.

نرخ پايين بهره بانک مرکزی آمريکا به منظور تسهيل در وام گيری، گسترش کسب و کار و افزايش استخدام و کارآفرينی انجام میگيرد. مقام های بانک مرکزی آمريکا (فدرال رزرو) گفتند: آنها نگران رشد کند اقتصاد کشور و بهبود ضعيف بازار کار هستند.

XS
SM
MD
LG