لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۱

مصائب رودی جولیانی برای کاندیداتوری تصدی وزارت خارجه دولت آینده آمریکا


فعالیت های رودی جولیانی کاندیدای اصلی دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا برای پست وزارت خارجه در ارائه مشاوره به چهره های خارجی سیاسی و لابی گری برای شرکت های امنیتی که مشتریانشان روابط پیچیده ای با دولت آمریکا دارند، کار را برای او کمی دشوار کرده است.

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس می نویسد جولیانی با آن که شخصا در کار لابی گری نبوده، اما سالها در شرکت هایی کار کرده که نماینده دولت ها و شرکت های چندملیتی بوده اند و برخی منافعی دارند که با منافع ملی آمریکا در تناقض است. او همچنین در سخنرانی هایش از وزارت خارجه آمریکا خواسته تا سازمان مجاهدین خلق ایران را از فهرست تروریستی آمریکا خارج کند.

تا زمان انتشار تصمیم ترامپ برای تصدی گری وزارت خارجه کابینه خود، سابقه شهردار سابق نیویورک و همکاری و مشاوره های او به دولت ها و شرکت های خارجی، می تواند او را درست مانند هیلاری کلینتون و روابطش با دولت های خارجی، در معرض انتقادهای فراوان قرار دهد.

جولیانی به شبکه خبری سی.ان.ان گفته بود: «آنچه که هیلاری از طریق بنیاد کلینتون کرد و تمام لطف هایی که وزارت خارجه او در ازای دریافت صدها میلیون دلار کمک کشورها انجام داد، برای من به معنای نقض آشکار قانون تضاد منافع است.»

اما زمانی که هیلاری کلینتون وزیر خارجه بود، او تنها کسی بود که درباره دیدار جولیانی از بلگراد و دیدار با رهبران یک حزب سیاسی صربستان که روزی به اسلوبودان میلوشویچ نزدیک بود ابراز نگرانی کرد.

کلینتون، این دیدار در سال ۲۰۱۲ را «شنیع» توصیف کرده بود. میلوشویچ به دلیل فعالیت هایش در جنگ بالکان در دهه ۹۰ میلادی متهم به انجام جنایات جنگی شد. او یک دهه بعد در زندان درگذشت.

زمان دیدار جولیانی از بلگراد، سفارت آمریکا در این صربستان گفت که در انتخابات این کشور بی طرف است. الکساندر ووجیج رهبر حزبی که جولیانی ملاقات کرد، اکنون رئیس دولت صربستان است.

وکیل آقای جولیانی روز چهارشنبه گفت که فعالیت های بین المللی او در حال حاضر تنها شامل یک قرارداد با دولت کلمبیا است. او گفت آقای جولیانی در صورتی که رسما نامزد وزارت خارجه شود، جزئیات کارش را اعلام می کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG