لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۶

تلاش مشترک نایک و بانک جهانی برای توانمند سازی دختران


ان هاتاوی، بازیگر در حال سخنرانی در بنیاد نایک - بانک جهانی
ان هاتاوی، بازیگر در حال سخنرانی در بنیاد نایک - بانک جهانی

بنياد نایک و بانک جهانی برنامه مشترکی برای بهبود شرایط زندگی و پيشرفت دختران در کشورهای فقیر به اجرا درآورده اند

آن هاتاوی، هنرپيشه معروف سينما از سوی بنياد مشترک «تأثير دختران» وابسته به بانک جهانی و بنیاد نايک در «برنامه پيشرفت دختران جوان» شرکت کرد.

«برنامه پيشرفت دختران جوان» با بنياد مشترک«تأثير دخترانِ» بانک جهانی و بنیاد نايک، و دولت های کشورهای در حال رشد و پيشرفته دست بدست هم داده تا بتوانند با توانمند سازی دختران در کشورهای فقیر، آينده بهتری را برای آنان فراهم سازند.

هدف اصلی «برنامه پيشرفت دختران جوان»، که دوسال بيشتر عمرش نمی گذرد، آن است که دختران با کسب آموزش و مهارت لازم بتوانند وارد بازار کار شوند.

آن هاتاوی ، هنرپيشه مشهور زن سينمای آمريکا طی سخنانی پرنفوذ و قاطع در بانک جهانی، داستان زندگی يک دختر جوان فقير بنگلادشی بنام سنچيتا را بیان کرد. او به نقل از سنچيتان گفت که از زمان های بسيار دور تا بحال، در روستای ايشوارپور بنگلادش هر وقت کودکی متولد مي شود، خانواده ها آرزو مي کنند که فرزندشان پسر باشد. آنها معتقند که در کشورهای فقير پسرها بهتر مي توانند به افزایش درآمد خانواده کمک کنند.

دختران فقيری که از «برنامه پيشرفت دختران جوان» استفاده مي کنند کاملاً از اين شرايط آگاهی دارند.

شرايط استفاده از « برنامه پيشرفت دختران جوان»

ده ها دختر جوان از کشورهای در حال رشد آسيا و آفريقا و خاورميانه از بانک جهانی واقع در واشنگتن ديدار کردند.

تنها تعداد معدودی از دختران توانسته اند پس از استفاده از برنامه های آموزشی و کسب مهارت مستقيماً از مدرسه وارد بازار کار شوند.

هاتاوی گفت سانچيتا با کمک يک سازمان توسعه، پس از آموزش، با یک وام ۶۰ دلاری، یک گاو خرید. سپس او شروع به آماده کردن مزرعه ای برای کشت سبزيجات شد. سانچيتا با در آمد حاصل از فروش سبزيجات توانست شهريه مدرسه خود و برادرش را بپردازد. او همچنين توانست به خانواده خود نيز کمک کند، بطوريکه خانواده سانچيتا ديگر آرزو نمي کنند که وی ازدواج کند.

هاتاوی در سخنان خود همچنين از دوران کودکی پر از رفاه و آسايش خود در روستایی در آمريکا سخن گفت و افزود که در آن دوران هرگز از شرايط زندگی دخترانی مانند سانچيتا و نياز مبرم آنها به مراکز آموزشی خبر نداشته است. مراکزی که بتواند چراغ دانش را در آنها روشن کرده و آنها نيز بنوبه خود بتوانند جهانی را روشن سازند. او گفت که هرگز نميتوانستم تجسم کنم که جهان تا چه حد نيازمند به کارایی و کارهای ثمربخش دختران است.

توانمندی دختران

« برنامه پيشترفت دختران جوان» خواستار ايجاد سازمان هایی مانند بنياد مشترک «تأثير دختران» بانک جهانی و شرکت کفش نايک است تا آنها بتوانند به بيش از ۶۰۰ ميليون نفر از دختران کشورهای درحال رشد کمک کنند.

رابرت زوليک، مدير عامل بانک جهانی، کمبود سرمايه گذاری بر روی دختران را يکی از موانع عمده رشد و توسعه عنوان کرده است. مدير عامل بانک جهانی همچنين آموزش دختران فقير را بسيار مهم خواند و گفت که اين امر درآمد آنها را ۲۰ تا ۳۰ درصد افزايش مي دهد.

زوليک ميافزايد در آمد بيشتر باعث خواهد شد که دسترسی آنها را به امور بهداشتی و اجتماعی افزايش يابد، که اين امر به نوبه خود نيز سن ازدواج و تولد فرزندان را به تأخير خواهد انداخت و باعث خواهد شد که بموقع آنها فرزندانی سالم تر و باسوادتر داشته باشند.

او تأکيد کرد که مطالعات انجام شده بطور بارزی نشان مي دهند که سرمايه

گذاری بر روی دختران جوان نقش اساسی در جلوگيری از انتقال الگوی فقر از نسلی به نسل ديگر خواهد شد.

اقدامات اخير

در حال حاضر صندوق مشترک امدادی عمومی و خصوصی «برنامه پيشرفت دختران جوان» بيش از ۲۰ ميليون دلار موجودی دارد، که برای برنامه های آموزشی در هفت کشور اختصاص يافته است. اين سازمان همچنين در نظر داد که برنامه های خود را به کشورهای هائيتی و يمن نيز گسترش دهد.

در همين رابطه مايرا بوونيک، مدير رشد و جنسیت بانک جهانی مي گويد که در نپال و ليبی دختران در مراکز آموزشی ما به رقابت پرداخته اند. در جنوب سودان صد کلوب دختران جوان تا اواخر ماه ميلادی جاری گشايش خواهد يافت. در اردن دانشجويان دختر کالج دسترسی به کمک های تحصيلی دارند. در افغانستان، لائوس و روآندا ارزيابي های مالی انجام شده و بزودی پروژه های آموزشی شروع بکار خواهد کرد.

تشکر و ستايش

کبه کارما یکی از دخترانی که از برنامه مشترک بانک جهانی و بنیاد نایک - برنامه « تأثير دختران» - بهره مند شده است، به جمعیت حاضر در مراسم بانک جهانی گفت که آموزشهای اين بنياد در کشور ليبريا برای وی بسيار کارساز بوده است. کبه گفت که اکنون مي داند که چگونه شغلی را آغازکند، پول درآورد، خرج و يا پس انداز کرده و چطور خود کفا شود.

سارا پونی ۱۹ ساله از سودان جنوبی به خبرنگار صدای آمريکا گفت که از سفر به آمريکا و برنامه فعاليت های آموزشی بسيار لذت برده است. او ابراز اميدواری کرد که آموخته های خود را با دختران عضو کلوپ «برنامه پيشرفت دختران جوان» در سودان جنوبی در ميان بگذارد. او گفت که ياد گرفته است که چگونه خود را مطرح سازد. او گفت که ارتباط از طريق نگاه و صدای بلند به وی امکان خواهد داد تا در مقابل جمعيت سخن گويد. او افزود که وی ديگر سارای گذشته نيست.

در پايان مراسم بانک جهانی حاضران شاهد برنامه يک خواننده موزيک رپ بنام امانوئل جال، بودند که از طرفدار برنامه پيشرفت دختران جوان است.

دختران و يکی از مقامات بانک نيز بر روی سن رفتند و در پشت خواننده رپ شروع به رقص کردند. در همين حال حضار نيز با حرکت دادن دست های خود موزيک و خواننده رپ را همراهی می کردند.

XS
SM
MD
LG