لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۳

اولین تصویر ماهی مرکب عظیم الجثه در عمق اقیانوس


یک تیم به سرپرستی دانشمندان ژاپنی برای اولین بار در جهان از یک ماهی مرکب عظیم الجثه به صورت زنده عکس گرفتند. این گروه پژوهشی در جستجوی موجود زنده اسرارآمیزی به اعماق اقیانوس سفر کرده بودند. گمان می رود این ماهی مرکب عظیم الجثه الهام بخش افسانه «کراکن» هیولای شاخک دار بوده باشد.

تصاویر سفالوپود نقره ای رنگ سه متری که از عمق تاریکی و در ارتفاع یک کیلومتری زیر سطح آب اقیانوس پدیدار شد، ماه ژوییه گذشته در جزایر اوگاساوارا، واقع در هزار کیلومتری جنوب توکیو گرفته شده اند.

با وجودی که این ماهی مرکب با استاندارد اندازه سایر ماهی های مرکب عظیم الجثه و بسیار بزرگ، کوچک محسوب می شود اما بزرگترین ماهی مرکبی است که طول آن با محاسبه شاخک ها و سایر نقاط بدن ماهی به هجده متر می رسد. پژوهشگران معتقدند که عکسبرداری از این ماهی مرکب در زیستگاه طبیعی آن در عمق اقیانوس قدم کلیدی و مهمی به سوی درک و شناخت این جانور دریایی محسوب می شود.

سونمی کوبودرا، جانورشناس «موزه ملی علوم و طبیعت ژاپن» که سرپرستی این گروه را به عهده داشت، می گوید: «بسیاری از افراد، چه محققان و چه گروه های فیلمبرداری سعی کرده بودند تا از یک ماهی مرکب عظیم الجثه زنده را در زیستگاه طبیعی آن عکس و یا فیلم بگیرند، اما همه آن ها برای این کار شکست خورده بودند.»

کوبودرا در مورد فیملبرداری از این ماهی که «ان اچ کی» تلویزیون ملی ژاپن و «کانال دیسکاوری» آن را تهیه کرده اند، گفت «این اولین تصاویری است که از یک ماهی مرکب عظیم الجثه گرفته شده اند».

کوبودرا می گوید کلید موفقیت این گروه پژوهشی استفاده از یک شناور مجهز به دستگاه هایی است که در اعماق آب اقیانوس با نوری که به چشم انسان و به چشم سفالوپود نامرئی بود.

او، یک فیلمبردار و راننده شناور در سکوت کامل به اعماق ۶۳۰ متری اقیانوس رفتند و یک ماهی مرکب یک متری را به عنوان طعمه در آب آزاد کردند. در کل عملیات آن ها حدود صد بار به عمق آب رفتند.

کوبودرا گفت « اگر سر و صدا داشته باشید و با نور سفید درخشان به عمق اقیانوس سفر کنید، ماهی مرکب به هیچ وجه به شما نزدیک نخواهد شد. بنابراین ما در تاریکی مطلق در عمق آب منتظر ماندیم و با استفاده از نور نزدیک به مادون قرمز که حتی به برای چشم انسان نیز نامرئی است، در انتظار نزدیک شدن ماهی مرکب عظیم الجثه نشستیم».

زمانی که ماهی مرکب نزدیک شد، آن ها فیلمبرداری را شروع و تا عمقی حدود ۹۰۰ متر نیز ماهی را تعقیب کردند.

او گفت «من در طول عمر خود نمونه های زیادی از ماهی مرکب عظیم الجثه را به چشم دیده بودم اما بیشتر آن ها داخل اقیانوس نبودند. این اولین باری بود که من یک ماهی مرکب عظیم الجثه را که در عمق اقیانوس شنا می کرد به چشم دیدم. خارق العاده بود. من حتی رویای دیدن موجودی به این زیبایی را به خواب هم نمی دیدم. موجود بسیار خارق العاده و استثنایی بود».

تا همین اواخر اطلاعات چندانی در مورد موجود زنده ای که گمان می رود الهام بخش چهره واقعی کراکن اسطوره ای باشد، در دست نبود. کراکن، هیولای دریایی است که دریانوردان معتقدند عامل غرق کشتی ها در قرن هجدهم در آب های نروژ بوده است.
اما این موجود دریایی از چشم کوبودرا آنچنان هم خطرناک و ترسناک نبوده است.

او می افزاید «ماهی مرکب عظیم الجثه موجودی است که زندگی انفرادی دارد و در اعماق اقیانوسها به تنهایی شنا می کند. این ماهی زندگی گروهی ندارد. بنابراین من وقتی این ماهی را دیدم، به چشم من یک موجود تنها آمد».
XS
SM
MD
LG