لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۹

حمله به دفاتر مراجع تقلید منتقد در قم


گزارشهای خبری از ایران از حمله نیروهای لباس شخصی و بسیجی به بیت آیت الله منتظری، مرجع تقلیدی که در آذر ماه سال گذشته در گذشت، و آیت الله صانعی، از دیگر مراجع تقلید مخالف، حکایت می کنند.

این حملات همزما ن با حضور مهدی کروبی، از رهبران مخالفین، در شهر قم و ملاقات وی با آیت الله صانعی انجام شده است. برخی از سایتهای سیاسی مخالف حکومت نیز این حملات را با سفر روز شنبه ۲۲ خرداد آیت الله خامنه ای به قم بی ارتباط نمی دانند.

از سوی دیگر احمد منتظری، فرزند آیت الله منتظری، در اطلاعیه ای که پس از این حملات منتشر شد اعلام کرده است که اين تهاجم از ساعت 4 عصر روز یکشنبه آغاز شد، و تا پاسی از شب با شکستن شيشه های دفاتر آنان و سر دادن شعار ادامه داشت. بيانيه می گويد اين تهاجم در نهايت به تسخير دفاتر و تخريب اموال آنها در ساعت ۴ بامداد روز دوشنبه منجر شد و مهاجمين از هيچ گونه اهانتی دريغ نکردند.

احمد منتظری در اطلاعیه خود آورده است که اين تهاجمات در پی احضارها و تهديدهای مکرر وی توسط اداره اطلاعات و دادگاه ويژه روحانيت قم مبنی بر بستن دفتر آيت الله العظمی منتظری و ندادن شهريه ايشان به طلاب صورت گرفته است.

حضور و سکوت نيروهای انتظامی و گارد ويژه و هماهنگی کامل بين آنها و نيروهای لباس شخصی در این حملات مشهود بوده است. در پی این رويداد نيروهای اطلاعات قم با حکم دادگاه ويژه روحانيت صبح دوشنبه اقدام به پلمب دفتر آیت الله منتظری نمودند.

حملات جدید به روحانیون و مراجع تقلید، هر چند تازگی ندارد، اما این روند در روزهای اخیر وارد مرحله جدیدی شده است.

حسن خمینی، نواده آیت الله خمینی، در مراسم سالگرد پدر بزرگش موفق به اتمام سخنرانی نشد. هواداران افراطی حکومت شعارهایی علیه وی سر دادند و هم اکنون خبر از برخوردهای جدید با روحانیون مخالف در ایران می رسد.

برخی از ناظران سیاسی معتقدند حکومت جمهوری اسلامی، که اساس خود را بر فقه شیعه و قرائت خاصی از آن مبنی بر ولایت مطلقه فقیه قرار داده است، با در پیش گرفتن چنین روشهایی به از دست دادن مشروعیت خود در میان بخش دیگری از مردم بویژه نیروهای مذهبی ایران دامن خواهد زد.

اگرچه هواداران و برخی از رهبران جمهوری اسلامی مراجع منتقد را «آمریکایی» و «منافق» نامیده اند و ادعا کرده اند که اين مراجع جایگاهی در میان مردم ندارند، اما حضور گسترده مردم در تشییع جنازه و مراسم یادبود آیت الله منتظری در سال گذشته، و اعتراض مردم شهرهای مختلف ایران از جمله نجف آباد به برخوردها ی صورت گرفته با مراجع تقلید منتقد، نشان از محبوبیت روحانیون مخالف دولت در میان بخشی از مردم دارد.

XS
SM
MD
LG