لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۲

شبکه خانگی فیلم در ایران و کاهش شمار بینندگان تلویزیون دولتی


شبکه خانگی فیلم در ایران و کاهش شمار بینندگان تلویزیون دولتی
شبکه خانگی فیلم در ایران و کاهش شمار بینندگان تلویزیون دولتی

تهیه کنندگان قهوه تلخ می گویند: در نخستین روز فروش این مجموعه در بازار شبکه خانگی بیش از نیم میلیون نسخه از آن توسط هواداران سریالهای سرگرم کننده مهران مدیری خریداری شده است. سال گذشته رسانه ها گزارش کردند: مجموعه تلویزیونی «قهوه تلخ» در 90 قسمت 40 دقیقه‌ای برای پخش از شبکه سه سیما ساخته می‌شود و بر اساس برنامه‌ریزی‌ها، قرار است پخش آن از اول آبان ماه آغاز شود. اما بی درنگ در 21 مهر ماه 88 اعلام شد فیلمبرداری این سریال متوقف شده است. اما گویا فیلمبرداری از صحنه های تاجگذاری پادشاه این سریال دردسرآفرین شده و عدم پخش سریال از تلویزیون را رقم زد. براساس فیلمنامه اولیه قرار بود مهران مدیری نقش گیو، پسر پادشاه را در این سریال بازی کند؛ اما توصیه ها باعث تغییر ماجرا شده و او نقش تاجر یونانی را برعهده گرفت.

مسئولان شبکه سه هرگونه توافق با مدیری برای پخش این سریال را رد کردند. و فرجام آن ورود این سریال از شبکه پخش خانگی بود. شبکه ای که امروزه روز به یکی از رقیبان جدی تلویزیون دولتی تبدیل شده است؛ هرچند مدیر شبکه سه با رد این ادعا گفت: شبکه خانگی نمی تواند رقیب تلویزیون دولتی شود. با این همه فروش نیم میلیونی این سریال در روز اول تردیدهای جدی در این ردیه را ایجاد می کند. اما مهران مدیری خطاب به مردم گفت: ما که همیشه همدیگر را دوست داشته‌ایم و من همیشه عاشق‌تان بوده‌ام یک خواهش از شما دارم و آن این است که جان من (مدیری این عبارت جان من را سه بار تکرار کرد) نسخه کپی این سریال را از کسی نگیرید و یا از کسی نخرید. حتی در خانواده و حتی در بین خواهر و برادرها.

مدیری معضل کپی کردن آثار هنری را معضلی دانست که همیشه در این سال‌ها گریبانگیر آثار موسیقیایی و دیگر آثار هنری محصولات شبکه نمایش خانگی بوده است.

از زمان ارائه بخش نخست سریال قهوه تلخ در شبکه خانگی در 28 شهریورماه و ادامه بخشهای بعدی در دو هفته بعد باعث شده مردم شبها تلویزیون دولتی را فراموش کنند.

تولیدکنندگان این سریال می گویند: گروههایی که مخالف پخش این سریال از تلویزیون بوده اند، از هم اینک دست به کار شده و این سریال را در شبکه اینترنت قابل دسترسی کرده تا از میزان خرید آن کاسته شده و ورشکستگی تهیه کنندگان را در پی داشته باشد. اما وزرات ارشاد اسلامی با رد این موضوع گفته است با بارگیری این سریال در اینترنت مقابله خواهد کرد.

اما همین سریال هم اینک در اینترنت قابل تماشاست و گفته می شود سایتهای معینی بدون هیچگونه پیگرد قانونی اقدام به بارگیری آن کرده اند. حتا قسم دادن مهران مدیری هم جلوی این گروه را نگرفته است مهران مدیری در آغاز سریال در پلاتویی کوتاه، از مردم خواسته که از کپی کردن آن خودداری کنند و در این اقدام خود چند بار هم جان خود را قسم می دهد که هوادارانش از کپی کردن سی دی حتی برای برادر و خواهر خود نیز پرهیز کنند.

گزارش شده گردش مالی قهوه تلخ چند برابر بودجه فرهنگی کل کشور برآورد شده است.

روزنامه فایننشال تایمز چاپ لندن در گزارشی به قلم نجمه بزرگمهر از تهران نوشته است: این سریال باعث کاهش جدی تماشاگران تلویزیون دولتی ایران شده زیرا مردم شبها به تماشای دی وی دی این سریال مشغولند. این روزنامه به نقل از یکی از کارشناسان در ایران شبکه خانگی پخش دی وی دی را نخستین شبکه خصوصی تلویزیون در ایران نامیده است.

گزارش فایننشال تایمز از داخل ایران می افزاید تلویزیون صدای آمریکا و بی بی سی دو منبع خبررسانی و شبکه خانگی فیلم بخش سرگرمی و تفریح برای مردم ایران شده اند.

گزارشگر فایننشال تایمز به نقل از حمید بقایی رئیس میراث فرهنگی نیز گفته است سازمان میراث فرهنگی برای پخش تبلیغات خود شبکه تلویزیونی الجزیره را جانشین شبکه تلویزیون دولتی ایران کرده است. این معاون رئیس جمهوری اسلامی گفته است: «چه کسی تلویزیون دولتی را نگاه می کند؟»

XS
SM
MD
LG