لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۹

ابراز نگرانی همسر یک مرد کانادایی ایرانی محکوم به اعدام از بی خبری مطلق و سرنوشت وی در زندان اوین


ابراز نگرانی همسر یک مرد کانادایی ایرانی محکوم به اعدام از بی خبری مطلق و سرنوشت وی در زندان اوین
ابراز نگرانی همسر یک مرد کانادایی ایرانی محکوم به اعدام از بی خبری مطلق و سرنوشت وی در زندان اوین

در شرایطی که حمید قاسمی شال، مرد ایرانی کانادایی در زندان اوین به اعدام محکوم شده است، همسر کانادایی او برای دیدار و رایزنی با دولتمردان تهران و اتاوا و کسب اطلاعاتی در مورد سرنوشت همسرش ناکام مانده است.

حمید قاسمی شال، ۴۲ ساله که تابعیت دوگانه ایرانی و کانادایی دارد، پس از بازگشت به ایران، در سال ۲۰۰۸ در زندان اوین بازداشت شد و مقامات قضایی جمهوری اسلامی وی را به جاسوسی متهم و حکم اعدام برای او صادر کرده اند.

روزنامه تورنتو استار گزارش داده است آنتونلا مگا، همسر کانادایی آقای قاسمی شال همزمان با برگزاری جلسه مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده بود تا با تحویل نامه ای به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران برای نجات جان همسرش از وی درخواست کمک کند.

آنتونلا مگا، همسر آقای قاسمی شال در مصاحبه با روزنامه تورنتو استار از بی خبری مطلق نسبت به سرنوشت همسرش که بیش از دوسال است که در زندان اوین در بازداشت به سر می برد، ابراز نگرانی جدی کرده است. وی گفته تلاش های وی برای دیدار با مقامات هیات ایرانی در نیویورک ناکام مانده است.

این نشریه کانادایی گزارش داده است با درخواست خانم مگا برای دیدار با لارنس کانن، وزیر امور خارجه کانادا و یا مقامات هیات کانادایی در نیویورک به منظور کسب اطلاعاتی در مورد سرنوشت پرونده همسر ایرانی تبارش نیزمخالفت شده است.

بنا به گفته خانم مگا، مقامات دولت فدرال کانادا به وی گفته اند حکم اعدام آقای قاسمی شال به حبس ابد کاهش یافته، اما وکیل این مرد ایرانی کانادایی هشدار داده است در صورتی که مقامات قضایی تهران به دلایلی نظر خود را تغییر دهند، احتمال اجرای حکم اعدام وی وجود دارد.

براساس گزارش خبرنگار تورنتو استار، با وجود رایزنی همسر آقای قاسمی شال برای تحقیق در مورد پرونده اتهامی وی در تهران، رایزنی های بین المللی و دیپلماتیک جدی در مورد وضعیت این مرد ایرانی کانادایی انجام نشده است.

خانم مگا در گفتگو با روزنامه تورنتو استار از بی خبری مطلق از وضعیت حمید قاسمی شال خبر داده و گفته است همسرش طی چند ماه گذشته به هیچ وجه از زندان اوین در تهران تماس نگرفته و او نیز از زمان بازداشت حمید به « افسردگی شدید مبتلا و حیات روزمره او به یک کابوس بی انتها » بدل شده است.

وی ضمن رد اتهام جاسوسی علیه همسرش به تورنتو استار گفته است به نظر می رسد مقامات امنیتی ایران برای هدف قرار دادن البرز، برادر حمید، وی را بازداشت و به جاسوسی متهم کرده اند.

البرز قاسمی شال، برادر این مرد ایرانی کانادایی نیز که به مدت دوسال در زندان اوین در بازداشت مقامات ایران بود، در ژانویه سال گذشته پس از بازجویی در زندان، به طور اسرارآمیزی درگذشت. مقامات ایران ادعا کرده اند وی به سرطان معده مبتلا بوده است.

ملیسا لنتسمن، سخنگوی وزارت امور خارجه دولت فدرال کانادا در ماه اوت گفته بود مقامات کنسولی ( کانادا ) از زمان بازداشت این مرد کانادایی ایرانی با مقامات سیاسی و دیپلماتیک ایران در تماس بوده اند تا از وضعیت آقای قاسمی شال اطلاعاتی به دست آورند.

دن مک تیگ، نماینده لیبرال پارلمان کانادا نیز برای برقراری مذاکرات پشت پرده و گفتگو در سطوح مقامات وزارتی دو کشور و کمک به روشن شدن وضعیت این شهروند کانادایی ایرانی در زندان اوین ابراز آمادگی کرده بود.

سازمان عفو بین الملل از دولت فدرال کانادا خواسته است تا برای کسب اطلاعاتی در مورد اتهام جاسوسی و حکم صادره برای این مرد کانادایی ایرانی تبار بر تهران فشار اعمال کند.

XS
SM
MD
LG