لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۸

سفر قاسم سليمانی به سوريه و نقش نيروی قدس در منطقه


سفر قاسم سليمانی به سوريه و نقش نيروی قدس در منطقه
سفر قاسم سليمانی به سوريه و نقش نيروی قدس در منطقه

وال استريت جورنال روزنامه معتبر آمريکايی در مقاله بلندی به فعاليت های سرلشکر قاسم سليمانی، فرمانده نيروی قدس سپاه پاسداران و مغز متفکر جاسوسی ايران، پرداخته و می نويسد: در گرماگرم تنش های بين ايران و آمريکا، اين شخص مسئول فعاليت های جاسوسی و نظامی ايران برای مبارزه با غرب و گسترش نفوذ ايران در جهان شناخته شده است.

به نوشته وال استريت جورنال، سرلشکر قاسم سليمانی در ماه ژانويه سال جاری برای ملاقات با بشار اسد، رييس جمهوری سوريه، مخفيانه به آن کشور سفر کرد. به گفته مقام های آمريکايی و عرب، قاسم سليمانی در اين جلسه ضمن ابراز حمايت کامل از رژيم سوريه، قول داد ايران به ارسال کمک های نظامی بيشتر برای سرکوب معترضان در آن کشور ادامه دهد. مقام های آمريکايی در ماه فوريه سال جاری مطلع شدند چهار هواپيمای ايران تجهيزات و مهمات نظامی به سوريه، ارسال کرده است.

کابينه باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، روز يکشنبه گذشته گفت، برای مخالفان سوری، تجهيزات ارتباطاتی فراهم خواهد کرد. کشورهای عرب نيز تعهد کردند، زندگی جنگجويان ضد بشار اسد را تامين کنند. گرچه فهم کارکرد داخلی نظام ايران در سوريه دشوار است، نقش قاسم سليمانی نشان می دهد که او يکی از مهره های اصلی اجرای سياست های ايران در سوريه است.

مقام های عرب و آمريکايی می گويند، قاسم سليمانی کسی است که سياست ايران در مقاومت عليه نيروهای آمريکايی در عراق را با مسلح کردن شبه نظاميان شيعه در آن کشور به اجرا گذاشت.

سربازان و جاسوسان نيروی قدس سپاه از گروهايی چون حزب الله و حماس در جنگ با اسراييل حمايت می کنند. اسراييل رسماً نيروی قدس را مسئول سو قصد عليه ديپلمات های اسراييلی دانسته است.

وزارت دادگستری فدرال آمريکا، ماه اکتبر سال گذشته، قاسم سليمانی را به دخالت در بمبگذاری برای ترور سفير عربستان سعودی در آمريکا، متهم کرد. اتهامی که ايران تکذيب کرده است.

مقام های آمريکايی می گويند، کليه عمليات نيروی قدس در خارج از ايران توسط آقای سليمانی تاييد می شوند؛ آمريکا، نيروی قدس را به بمبگذاری های اخير در تايلند و هند و همچنين توطئه در آذربايجان مرتبط کرده است.

مقام های عرب و آمريکايی قاسم سليمانی، ۵۵ ساله، را جاسوس، ديپلمات، استراتژيست، فرمانده جنگی و طراح عمليات تروريستی، توصيف می کنند.

XS
SM
MD
LG