لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۱

اختصاصی؛‌ نامه استاد یکی از جان‌باختگان سرنگونی هواپیمای پی‌اس‌۷۵۲ به خانواده او: فارغ‌التحصیلی بدون حضور«غنیمت» غم‌انگیز بود


غنیمت اژدری از جان‌باختگان سرنگونی هواپیمای پی‌اس‌۷۵۲
غنیمت اژدری از جان‌باختگان سرنگونی هواپیمای پی‌اس‌۷۵۲

استاد «غنیمت اژدری» که در حادثه ساقط کردن پرواز «پی‌اس‌ ۷۵۲» توسط سپاه جان باخت، در نامه‌ای به عظمت اژدری، خواهر غنیمت نوشت:«هفته غم‌انگیزی است چرا که همه همکلاسی‌های غنیمت، بدون او، تحصیلات خود را به پایان رساندند.»

این استاد دانشگاههای کانادا در این نامه که به صدای آمریکا رسیده است خطاب به عظمت اژدری، خواهر دادخواه غنیمت اژدری گفت :«این هفته تمام همکلاسی‌های غنیمت، بدون او، موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد و دکتری شدند و بسیاری از آنها اکنون در حال پیشرفت در حرفه خود هستند. برخی از آنها خودشان استاد خواهند شد، برخی دیگر به کشورهای خود بازمی‌گردند. اکثر دانشجویان ایرانی تصمیم گرفته‌اند در کانادا بمانند و زندگی خود را بسازند.»

او تصریح کرد:«در حالی که به دانشجویان تبریک می‌گفتم، همه ما ناگهان به یاد غنیمت افتادیم و از او صحبت کردیم. ما یک فضای خاص برای او در میز اصلی آزمایشگاه داریم، جایی که او در جلسات آزمایشگاه می‌نشست. گل‌های خشک و عکس‌ها، تکه‌های زیبای شیشه رنگی و توتون مقدسی که مردم بومی در زمان مرگ او به من دادند را هنوز در این مکان نگه می‌دارم.»

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به عقیده مردمان بومی کانادا درباره «توتون مقدس» نوشت: «در هفته‌ای که بعد از حادثه ما عزادار غنیمت بودیم، مردی بومی برای احترام، آتشی مقدس در بیرون ساختمان دانشگاه به پا کرد و در پایان توتون را در آتش انداخت هنگامی که توتون سوخت، جرقه‌ای درخشان از نور ایجاد کرد و با دودی بوی دلنشین شیرین به آسمان رفت. اینگونه بود که غنیمت با جرقه‌ای از رنگ، خنده و نور درخشان وارد زندگی همه ما در کانادا شد.»

غنیمت اژدری متولد ۱۳۶۲ در شیراز، فعال محیط زیست و فوق لیسانس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران بود که در مقطع دکترا در دانشگاه گوئلف کانادا تحصیل می‌کرد.

او که برای دیدار با خانواده خود در شیراز به ایران بازگشته بود روز چهارشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸ در حادثه ساقط شدن پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جان خود را از دست داد.

XS
SM
MD
LG