لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۲

سفر رسمی رئیس جمهوری افغانستان به چین


دیدار رسمی ئیس جمهوری افغانستان از چین – پکن، ششم آبان
دیدار رسمی ئیس جمهوری افغانستان از چین – پکن، ششم آبان

اشرف غنی احمدزی رئیس جمهوری افغانستان روز سه‌شنبه برای یک دیدار رسمی وارد پکن شد. در این دیدار، رؤسای جمهوری افغانستان و چین تعهد کردند مشارکت درازمدت میان دو کشور برقرار کنند.

آقای غنی در دیدار چهار روزه از چین برنامه فشرده‌ای دارد که شامل گفتگوهای «عمیق» با همتای چینی‌اش شی جین‌پینگ در زمینه‌ منافع دو جانبه و «مسائل مورد علاقه دو کشور» می‌شود.

آقای غنی همچنین قرار است همراه با هیأتی از بازرگانان افغان در نشست سرمایه‌گذاران چینی شرکت کند و آنان را به توسعه صنعت معدنکاری در کشور جنگ‌زده افغانستان تشویق کند.

به نظر مردم افغانستان، حمایت دیپلماتیک و اقتصادی پکن می‌تواند به کشورشان کمک کند تا بر چالش‌های اقتصادی و امنیتی بعد از خروج نیروهای ناتو فائق آیند.

به گفته جنان موسی‌زی، سفیر افغانستان در اسلام آباد، چیــن در حال حاضر بزرگترین کشور سرمایه‌گذار در افغانستان است و همکاری دوجانبه با پکن در بسیاری از زمینه‌ها افزایش یافته است:

« در سیزده سال گذشته ما بنیان‌ روابط بسیار نزدیک، بلندمدت و پایدار با چین را گذاشتیم؛ و هر دو کشور به تقویت و ادامه روابط در آینده علاقه‌مندند.»

آقای غنی در مصاحبه‌ای که روز سه‌شنبه از شبکه تلویزیون دولتی چین پخش شد گفت افغانستان به قطب فعالیت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری منطقه می‌بیند، و انتظار دارد روابط با چین گسترش یابد.

چین تا به حال از وارد شدن در امور ژئوپلیتیکی افغانستان احتراز کرده و حضورش در آن کشور را به سرمایه‌گذاری اقتصادی در بخش منابع طبیعی و انرژی محدود کرده است. میزان سرمایه‌گذاری چین در افغانستان بالغ بر ۷.۵ میلیارد دلار است و پکن قصد دارد آن را بیشتر کند.

با این همه، چین در دو سال گذشته در صدد بازتعریف روابط با کابل برآمده، و فرستاده ویژه‌ای را مأمور پی‌گیری این هدف کرده است.

سون وایدونگ، سفیر چین در پاکستان با تأکید بر اهمیت ثبات سیاسی برای بازسازی افغانستان به صورت صلح‌آمیز می‌گوید: «چین بر این باور است که افغانستان برای گام نهادن در مسیر ثبات و شکوفایی کشور راهی جز آشتی ملی ندارد.»

XS
SM
MD
LG