لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۰

رئیس سازمان زندانها: شورش خونین زندانیان قزل حصار سرکوب شد


رئیس سازمان زندانها: شورش خونین زندانیان قزل حصار سرکوب شد
رئیس سازمان زندانها: شورش خونین زندانیان قزل حصار سرکوب شد

غلامحسین اسماعیلی، رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی كشور در گفتگو با رسانه ها گفت شورش سه شنبه شب زندانیان قزلحصار کرج توسط ماموران سرکوب شد. در جریان سرکوب شورش زندانیان چندین زندانی کشته و زخمی شدند.

رئیس سازمان زندان ها هرچند از شمار دقیق و اسامی کشته شدگان و زخمیان این شورش خودداری کرده اما افزود برای اطلاعات بیشتر باید به سایت سازمان زندان ها مراجعه کرد.

اما جام جم آنلاین، وابسته به صداوسیمای جمهوری اسلامی به نقل از منابع آگاه گزارش کرده در این ماجرا ده تن کشته و پانزده نفر نیز زخمی شده اند.

غلامحسین اسماعیلی، رئیس سازمان زندانها در گفتگو با رسانه ها همچنین تاکید کرد عوامل این شورش خونین شناسایی شده اند.

رئیس سازمان زندانها افزود: در جریان شورش شب گذشته زندانیان، تعدادی از زندانیان محكوم به اعدام و قاچاقچیان موادمخدر در زندان قزلحصار، اقدام به تخریب اموال و آتش‌سوزی به بهانه فرار كردند كه با اقدام مسئولان، این توطئه خنثی شد.

به گفته مقامات زندان قزلحصار، شورش زندانیان زمانی آغاز شد که گروهی از زندانیان با ایجاد حریق عمدی و ویرانی تاسیسات زندان و شکستن شیشه پنجره ها به سوی زندانبانان حمله ور شدند که با مقاومت و برخورد جدی ماموران روبرو شدند.

به گفته مسئولان زندان، عاملان شورش زندانیان محکوم به اعدام بودند که قصد فرار از زندان را داشتند.اما گزارش های دریافتی از خانواده زندانیان حاکی از اعتراض زندانیان به شرایط بد زندان از جمله کمبود شدید جا، غذا و بدرفتاری ماموران با زندانیان بوده است.

در جریان سرکوب این شورش که نیروهای گارد ویژه و کمکی به یاری زندانبانان قزل حصار آمده بودند، به گفته مسئولان شماری از زندانیان کشته و زخمی شده اند.

مسئولان علت کشته و زخمی شدن زندانیان را گازگرفتگی ناشی از دود و آتش اعلام کرده اند.

به گفته مسئولان این شورش تا سحرگاه روز چهارشنبه ادامه یافت.

گزارش های دریافتی از خانواده های زندانیان قزل حصار حاکی از آن است از بامداد چهارشنبه شمار انبوهی از خانواده زندانیان پیرامون این زندان تجمع کرده اند تا اطلاعی از اعضای خانواده خود بیابند؛ اما ماموران هرگونه ملاقات و تماس با زندانیان را تا اطلاع بعدی قطع کرده اند.

XS
SM
MD
LG