لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۹

آتش‌سوزی کالیفرنیا | گنجینه نفیس آثار هنری مجموعه «گتی» امن است؛ موزه ضد زلزله و ضد آتش است


آتش سوزی های اخیر در کالیفرنیا، در روزهای اخیر به برخی از مناطق لس آنجلس نیز سرایت کرده است، از جمله محله ای در شمال این شهر و در کوههای سانتا مونیکا که موزه و مرکز هنری «جی. پال گتی» در آن قرار دارد.

به گزارش نشریه «یو اس ای تودی»، هر چند که بامداد دوشنبه پیشروی شعله های آتش به سمت این مرکز که به «آتش سوزی گتی» شهرت یافته است، بسیاری از هنردوستان را نگران کرده بود، ولی مدیران این مجموعه اطمینان دادند هیچ خطری متوجه آثار هنری نیست و آنها برنامه ای برای تخلیه موزه ندارند.

دست نوشته های هزار ساله، ده‌‌ها نقاشی به ارزش چند صد میلیون دلار و بزرگترین کتابخانه هنری جهان از جمله گنجینه های نفیس موزه جی. پال گتی است.

بر اساس آمار رسمی، در این مرکز بیش از ۱۲۵ هزار اثر هنری و نزدیک به یک و نیم میلیون جلد کتاب نگهداری می شود.

این موزه، که در سال ۱۹۹۷ و با بودجه ای بیش از یک میلیارد دلار ساخته شده است، توسط بنیاد ژان پال گتی، سرمایه دار فقید آمریکایی که علاقه زیادی به آثار هنری داشت، اداره می شود.

لیزا لاپین، مدیر روابط عمومی این بنیاد، از اعلام وضعیت اضطراری در این مرکز هنری خبر داد و یادآور شد که کلیه پیش بینی های لازم برای مقابله با چنین فاجعه ای صورت گرفته است و آتش سوزی خطری را متوجه موزه نمی کند.

تمامی گالری ها و بخش های مختلف این مرکز با درهای دو جداره سنگین بسته شده است و هواکش های مخصوص از ورود دود و هوای آلوده به محوطه داخلی جلوگیری می کنند تا به آثار هنری و کتاب‌ها آسیبی وارد نشود.

این مرکز از بیست سال پیش، یعنی از همان زمان که توسط ریچارد میئر ساخته شد، به بهترین سیستم ضد زلزله و ضد آتش سوزی مجهز بود و هر سال با صرف هزینه زیادی تجهیز می شود.

دیوارهای خارجی این مرکز از «تراورتین»، که نوعی سنگ سخت ضد آتش است، ساخته شده و سقف های موزه نیز در برابر آتش بسیار مقاوم است.

دیوارهای داخلی این مرکز نیز از بتون ساخته شده است و درهای مخصوص آن در صورت بروز آتش سوزی داخلی یا خارجی به سرعت بسته می شود و از سرایت آتش به قسمت های دیگر جلوگیری می کند.

در عین حال یک میلیون گالن (بیش از سه میلیون لیتر) آب در محوطه زیرین موزه ذخیره شده است که با لوله به تمامی بخش ها متصل است تا برای مهار آتش استفاده شود.

موزه ها در آمریکا دوشنبه ها تعطیل است و به همین دلیل، مرکز جی. پال گتی در زمان گسترش آتش در روز دوشنبه دیدارکننده ای نداشت؛ ولی تقریبا به همه کارمندان این مرکز - که تعدادشان نزدیک به هزار تن است - گفته شد از خانه کار کنند تا خطری متوجه آنها نباشد.

هر چند آتش بامداد دوشنبه تا نزدیکی موزه رسید و نگرانی هایی را ایجاد کرد، ولی نیروهای امدادی و آتش نشانی با تلاش بسیار و استفاده از ماشین، هلیکوپتر، و هواپیماهای آبپاش موفق به کنترل شعله های آتش شدند و ظهر دوشنبه از شدت حریق در اطراف مرکز جی. پال گتی کاسته شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG