لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۷

پوزش خواهی رييس جمهوری آلمان در ارتباط با نقض آزادی مطبوعات


پوزش خواهی رييس جمهوری آلمان در ارتباط با نقض آزادی مطبوعات
پوزش خواهی رييس جمهوری آلمان در ارتباط با نقض آزادی مطبوعات

يکی از روزنامه های آلمان می نويسد که کريستين ولف، رييس جمهوری آلمان، از سردبير آن نشريه برای چاپ گزارش در مورد وامی که وی دريافت کرده است، شکايت خواهد کرد. اما رييس جمهوری فدرال آلمان ضمن دفاع از آزادی مطبوعات از رفتار خود پوزش خواست.

روزنامه پر تيراژ بيلد برای اولين بار در سی و يکم دسامبر سال گذشته گزارش داد که کريستين ولف، رييس جمهوری آلمان، در سال ۲۰۰۸ يک وام ۵۰۰ هزار يورويی از همسر يک سرمايه گذار و جواهرفروش ثروتمند، دريافت کرده است. اين روزنامه نوشت اين وام ظاهراً با نرخ پايين تری در بازار به وی داده شده است. در آن زمان آقای ولف، فرماندار ايالت سکسونی سفلی بود. چند ماه قبل از آن که وی در سال ۲۰۱۰ رييس جمهوری آلمان شود، نمايندگان اپوزيسيون در پارلمان از او در خصوص رابطه اش با اين سرمايه گذار سوال کردند. او در پاسخ به اين سوال، به وامی که دريافت کرده بود؛ اشاره نکرد.

سباستين ادتای، نماينده اپوزيسيون و عضو حزب سوسيال دموکراتيک، از کريستين ولف خواست در اين خصوص توضيح دهد و گفت: آقای ولف اکنون مسائل را توضيح دهيد. اين وظيفه رييس جمهوری فدرال است که از ارزش های مندرج در قانون اساسی فدرال دفاع کند. اما به نظر می رسد بايد از قانون اساسی فدرال در مقابل رييس جمهوری فدرال، دفاع کرد.

منتقدين رييس جمهوری می گويند او بايد در ارتباط با اين وام توضيح بيشتری دهد و به علت عدم پاسخ روشن به اين مساله مقصر است.

کريستين ولف پس از مدتی سکوت بالاخره در روز بيست و دوم ماه دسامبر سال گذشته در يک بيانيه علنی به علت عدم افشای اطلاعات مربوط به وام دريافتی پوزش خواست. روزنامه بيلد می گويد به رييس جمهوری فرصت کافی داد تا رسماً موضوع را توضيح دهد. اما وی کوتاهی کرد. اما روزنامه ديگری گزارش داد که آقای ولف، سردبير روزنامه بيلد را تهديد کرده است که از افشای خبر وام دريافتيش خودداری کند. آقای ولف بعداً گفت، به ارزش های دموکراتيک احترام می گذارد، و از لحن و محتوای مکالمه اش با روزنامه بيلد پوزش می خواهد.

مقام های قضايی آلمان می گويند هيچ مدرکی از وقوع جرم در ارتباط با اين وام وجود ندارد و اين موضوع نيازی به تحقيقات بيشتر، نخواهد داشت.

XS
SM
MD
LG