لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۴

وال استريت ژورنال از پيوستن آلمان به جمع تحريم کنندگان اروپايی يک بانک ايرانی خبر داد


وال استريت ژورنال از پيوستن آلمان به جمع تحريم کنندگان اروپايی يک بانک ايرانی خبر داد
وال استريت ژورنال از پيوستن آلمان به جمع تحريم کنندگان اروپايی يک بانک ايرانی خبر داد

برکناری سه وزير کليدی کابينه ايران از سوی رسانه ها به شکاف ديگری در بدنه دولت جمهوری اسلامی تعبير شده است. در خبری ديگر در رابطه با ايران، آلمان به جمع تحريم کنندگان يک بانک ايرانی پيوسته است. بازتاب اين خبرها و ديگر تحولات ايران در روزنامه های جهان مورد بحث است.

لس آنجلس تايمز با اشاره به برکناری سه وزير کابينه ايران، نوشته است رييس جمهوری اسلامی با ايجاد دگرگونی در دولت بار ديگر آشکارا روياروی رهبری و هوادارانش ايستاده و قدرت وی را به چالش کشيده است. اين روزنامه می نويسد نمايندگان مجلس و اعضای تندروی شورای نگهبان پيشتر گفته بودند چنين اقدامی بايد با تصويب مجلس صورت گيرد.

وال استريت ژورنال از پيوستن آلمان به جمع تحريم کنندگان اروپايی يک بانک ايرانی خبر داده و نوشته است حجم معاملات بانک تجارت ايران و اروپا که توسط جمهوری اسلامی اداره می شود و مقام های آلمانی بر کار آن نظارت دارند، سالانه به ميلياردها يورو می رسد. قرار است تحريم بانک تجارت ايران و اروپا روز بيست و سوم ماه مه به طور رسمی اعلام شود. وال استريت ژورنال چند ماه پيش به نقل از مقام های آمريکايی نوشته بود که بانک موسوم به ايی آی اچ با اشخاص حقيقی و حقوقی ايرانی که شورای امنيت و اتحاديه اروپا آنان را تحريم کرده اند، معاملات تجاری ميليون دلاری دارد.

روزنامه انگليسی اينديپندنت نيز از برکناری سه وزير کليدی کابينه ايران خبر داده، و اقدام رييس جمهوری را گام ديگری در جنگ قدرت ميان مجلس و دولت جمهوری اسلامی خوانده است و جروزالم پست می نويسد گرفتن تأييد مجلس در اين زمينه کار آسانی نيست. اين روزنامه يادآوری می کند که مقام های ايرانی پيشتر در همين ماه از ادغام وزارت نفت با وزارت نيرو، و وزارت رفاه و تأمين اجتماعی با يکديگر خبر داده بودند. جمهوری اسلامی، پنجمين کشور صادر کننده نفت است.

نشريه اينترنتی هافينگتن پست نوشته است در گرماگرم جنبش آزاديخواهانه مردم بحرين، عربستان سعودی و ديگر کشورهای حاشيه خليج فارس با مشاهده دخالت پنهان جمهوری اسلامی در نا آرامی های بحرين، دست به اعزام نيرو و تجهيزات به آن جزيره زدند. اين روزنامه می نويسد، به نظر می رسد کشمکش سياسی ميان ايران و عربستان از مسئله بحرين فراتر رفته است.

XS
SM
MD
LG