لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۳

آلمان: اگر گفتگوها با ايران تنها به چند موضوع محدود شود مذاکرات به نتيجه نخواهد رسيد


وزير امور خارجه آلمان که در يک کنفرانس خبری مشترک با همتای ترک خود در استانبول سخن می گفت اظهار کرد در صورتی که گفتگوهای ايران و گروه پنج به علاوه يک، تنها به چند موضوع محدود شود مذاکرات به نتيجه نخواهد رسيد.

وستروله تأکيد کرد ايران بايد در رابطه با تمامی مسائل مربوط به برنامه اتمی خود به طور شفاف، وارد مذاکره شود.

روز دوشنبه ايران طی نامه ای به آژانس بين المللی انرژی اتمی، از آمادگی کشور برای مذاکره با قدرت های جهانی سخن گفت.

مقامات روسيه هم از تمايل مسکو برای گفتگو در خصوص طرح مبادله سوخت خبر دادند.

در ماه مه، طی گفتگوهای سه جانبه ميان ايران، ترکيه و برزيل، مقام های تهران موافقت کردند ۱۲۰۰ کيلوگرم از اروانيوم با غنای پايين را در ازای دريافت اورانيوم با غنای بيست درصد، به ترکيه ارسال کنند.

روز چهارشنبه وزير امور خارجه آلمان با ابراز خوشبينی نسبت به نامه تهران، از امکان مذاکرات در ماه سپتامبر خبر داد.

وستروله گفت بر اين گمان است که همکاری های جامعی صورت خواهد گرفت.

از سوی ديگر روز چهارشنبه وزير امور خارجه اسپانيا که با همتای اسرائيلی خود در اورشليم ملاقات می کرد گفت دور جديد تحريم های اتحاديه اروپا، پيام روشنی به ايران می فرستد

موراتينوس گفت موضع اتحاديه اروپا در قبال برنامه اتمی ايران، به کارگيری سياست دوسويه تحريم و مذاکره است. وزير امور خارجه اسپانيا تاکيد کرد تحريم ها تنها در چارچوب شورای امنيت نيست و اتحاديه اروپا خواهان اعمال محدوديت های خاص، از جمله در بخش اقتصاد و نفت است.

در حالی که رهبران اروپا از اعمال تحريم های جامع عليه دولت تهران سخن می گويند، روز چهارشنبه رييس جمهوری ايران، اقدام های کشورهای غربی را بهانه تراشی دانست.

آقای احمدی نژاد که در مراسم بهره برداری از فازهای جديد پتروشيمی پرديس و مرواريد در پارس جنوبی سخن می گفت، تاکيد کرد تحريم ها تاثيری بر اراده مردم ايران ندارد.

وی گفت بهانه تراشی کشورهای غربی ناشی از نگرانی آنها از حاکم شدن روحيه خودباروی در مردم ايران است و اظهارنظرها در خصوص دستيابی ايران به سلاح اتمی، بهانه ای بيش نيست.

XS
SM
MD
LG