لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۸

آلمان: منبع آلودگی ای-کولای يک مزرعه در نزديکی هامبورگ است


آلمان: منبع آلودگی ای-کولای يک مزرعه در نزديکی هامبورگ است
آلمان: منبع آلودگی ای-کولای يک مزرعه در نزديکی هامبورگ است

مقام های آلمانی روز دوشنبه گفتند يک مزرعه کشت و صنعت جوانه های گياهی منشأ احتمالی آلودگی مرگبار ای کولای است.

با ادامه يافتن اپيدمی ای-کولای در مناطق شمالی آلمان مزارع بسياری در ايالت ساکسونی و اطراف آن به تعطيلی کشيده شده است.

روز دوشنبه يک مزرعه کشت و صنعت توليد جوانه های لوبيا در شمال آلمان که در ۷۰ کيلومتری شهر هامبورگ قرار دارد از سوی وزارت کشاورزی منطقه ساکسونی به عنوان منبع آلودگی ای کولای شناخته شد. صاحب اين مزرعه می گويد او هنوز نمی تواند اين اتهام را درک کند و نمی فهمد چگونه جوانه ها آلوده شده اند.

روز يکشنبه نخستين نشانه های ظن قوی به مزرعه مکانيزه توليد جوانه ماش به عنوان منشأ آلودگی ای کولای مورد تاييد قرار گرفت.

اپيدمی ای کولای تا به حال موجب مرگ ۲۲ نفر در آلمان شده است.

به دنبال آغاز اپيدمی، مزارع تعطيل و دستور جمع آوری محصولات توزيع شده صادر شده است. روز دوشنبه نتايج ابتدايی مورد تاييد مجدد قرار گرفت و قطعيت بيشتری يافت.

کلاوز وربک، مدير اجرايی مزرعه گارتنر هوف بی ينين باتل، پس از تاييد نتايج روز دوشنبه به رسانه ها گفت که جوانه ماش و ساير دانه ها تنها از بذر و آب به عمل می آيد و او از هيچ کود طبيعی يا حتی مصنوعی برای تحريک رشد محصول خود استفاده نمی کند و حيوانی هم در مزرعه ندارد و نمی فهمد منشأ آلودگی ميکروب کجاست.

وربک و همکارانش روز دوشنبه حاضر به مصاحبه با رسانه ها نشدند اما ساکنين محلی از شنيدن خبر شوکه به نظر می رسيدند.

يکی از ساکنين منطقه می گويد: «من معمولأ سگم را اين دور و برها می گردونم طبيعت اين حوالی به شدت بکر و دست نخورده است دو سالی هست که در اين ناحيه زندگی می کنم اما اطلاعی از آنچه در مزارع اطراف می گذرد ندارم.»

مقام های بهداشتی آلمان تحت فشار شديد رسانه ها و افکار عمومی از مردم خواسته اند تا اطلاع ثانوی از مصرف فرآورده های گياهی تازه حتی خيار، گوجه فرنگی و کاهو خودداری کنند.

هانس گرت هان، سخنگوی وزارت کشاورزی در منطقه ساکسونی، می گويد: «مزارع به طور قطع بسته می مانند و اجازه خريد و فروش ندارند و اين کسب و کار شيب نزولی پيدا خواهد کرد، اما وی با صداقت و درستی کار می کند و فقط يک بدشانسی باعث شد که اين باکتری از اينجا شروع به رشد و گسترش کرد و حالا می بايد همه چيز در صنعت مکانيزه اين کشت از اساس تغيير کند.»

مسؤلين تحقيقات و بازرسی پس از سه هفته رويارويی مرگبار و اسرار آميز با اين بيماری نوظهور سرانجام ردپای يک زنجيره خطرناک و به شدت سمی ای کولای را در اين مزارع يافته اند. آنان می گويند علاوه بر جوانه ماش، جوانه آلفا آلفا، آرگولا و سبزيجات ديگری مثل تربچه نيز مشکوک به نظر می رسند.

از سوی ديگر کشاورزان اسپانيايی که در ابتدا محصولاتشان به آلودگی متهم شده بود می گويند که بيش از ۲۰۰ مليون يورو خسارت به آنها وارد شده و دولت اسپانيا نيز می گويد که اتهام بی اساس نسبت به محصولات کشاورزی اسپانيا موجب بيکاری ۷۰ هزار کارگر کشاورزی در آن کشور شده و به همين دليل ادعای خسارت خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG