لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ تیر ۱۴۰۱ ایران ۰۵:۰۵

مخالفان انرژی هسته ای در آلمان زنجير انسانی ۱۲۰ کيلومتری تشکيل دادند


مخالفان انرژی هسته ای روز شنبه زنجير انسانی ۱۲۰ کيلومتری را بين دو تأسيسات هسته ای اين کشور تشکيل دادند و به برنامۀ دولت برای تمديد عمر تأسيسات هسته ای اين کشور اعتراض کردند. به گفتۀ پليس و سازمندهندگان اين تظاهرات، حدود ۱۲۰ هزار نفر زنجيری را که بين شهرهای برونزبوتل و کرومل کشيده شده بود، گرفته و در آرامش تظاهرات کردند. اين زنجير از شهر هامبرگ نيز می گذشت. سازماندهندگان اين تظاهرات در بيانيه ای اعلام کردند که اگر دولت آلمان سياست هسته ای خود را تغيير ندهد، تظاهرات روز شنبه سرآغاز رشته تظاهرات ديگری در نقاط مختلف کشور خواهد بود.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و دولت ميانۀ راستگرای او می گويند می خواهند عمر تأسيسات هسته ای اين کشور را تمديد کنند. باوجوديکه سياستمداران آلمانی در مورد مدت زمانی که می خواهند به عمر اين تأسيسات بيافزايند اختلاف نظر دارند اما به نظر می رسد اين مدت بين ۸ تا ۲۰ سال ديگر باشد.

دولت آلمان قصد دارد در ماه اکتبر در مورد سياست انرژی اين کشور تصميم بگيرد و نقش انرژی هسته ای را در کنار سوخت و انرژی های قابل تجديد در اين کشور، تعيين کند. مخالفان انرژی هسته ای اميدوار اند پيش از انتخابات محلی ۹ ماه مه در اين کشور توجه افکار عمومی را به اين مسأله جلب کنند، چرا که نگرانند پس از انتخابات، ائتلاف خانم مرکل سياست تمديد عمر تأسيسات سوخت هسته ای را پيش بگيرد.

يکی از تظاهرکنندگان روز شنبه در گفتگو با رويترز می گويد «در آلمان به اين کوچکی بين ۱۷ تا ۱۹ تأسيسات هسته ای وجود دارد و من فکر می کنم اين تعداد بيش از اندازه است.»

در روز شنبه همچنين هزاران نفر در اطراف تأسيسات بيبليسدر درمرکز آلمان و نيز در يک محل دفع زباله های هسته ای در غرب اين کشور، گرد آمدند.

XS
SM
MD
LG