لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۹

آلمان، کنفرانس نيروی بين المللی کمک به امنيت افغانستان را در برلن دعوت می کند


آلمان از وزيران دفاع و رؤسای ستاد ارتش کشورهايی که در افغانستان نيروی نظامی پياده کرده اند دعوت کرد تا در کنفرانس روز سه شنبۀ نيروی بين المللی کمک به امنيت، موسوم به ئيساف، در برلن شرکت کنند.

در همين حال کارل تئودور چو گوتنبرگ وزير دفاع آلمان نيز از نمايندگان پيمان ناتو، اتحاديه اروپا و افغانستان برای يک ملاقات غير رسمی دعوت بعمل آورد.

چو گوتنبرگ ميگويد شانزده کشور با يک صدا و با شفافيت ميگويند که ما بر سر تعهد خود هستيم و کمک به مردم افغانستان را ادامه خواهيم داد.

آقای گوتنبرگ افزود شانزده کشوری که به رهبری ناتو در افغانستان نيرو پياده کرده اند موافقت کردند که در اواسط سال آينده کنترل منطقه را به دولت آن کشور منتقل کنند.

قرار است سربازان جديد، از جمله ۵ هزار سرباز آمريکايی وارد افغانستان شوند تا به آموزش نيروهای نظامی افغان کمک کنند.

آمريکا می گويد در صورت مساعد بودن شرايط، نيروهای نظامی خود را در ماه جولای سال آينده از افغانستان خارج خواهد کرد ولی در ماه های اخير بر ميزان ناآرامی و خشونت در سراسر آن کشور افزوده شده است. روز سه شنبه در اثر انفجار بمب، دو سرباز آمريکايی در جنوب افغانستان کشته شدند.

چو گوتنبرگ پيش از شروع کنفرانس در جمع خبرنگاران گفت که آلمان از نمايندگان افغانستان دعوت بعمل آورده است تا با آنها در مورد انتظارات ئيساف گفتگو کند. وی گفت که اعضای ئيساف با تمام قوا تلاش ميکنند تا مأموريت در افغانستان را با موفقيت به پايان برسانند.

مارک سدويل نماينده ارشد غير نظامی ناتو در افغانستان ميگويد که نيروهای نظامی ئيساف و افغان تلاش می کنند تا در همکاری با يکديگر شورشيان و شبه نظامیان را شکست دهند.

XS
SM
MD
LG