لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۵

آلمان و ترکیه سفیران یکدیگر را فرا می خوانندآلمان و ترکیه روز جمعه سفیران یکدیگر را فرا خواندند. این اقدام در حالی صورت می گیرد که بر اختلاف ببن دو کشور بر سر انتقاد انگلا مرکل صدراعظم آلمان از سرکوب معترضین در ترکیه و بی میلی او به پیوستن آنکارا به اتحادیه اروپا، افزوده می شود.

به گزارش رویترز، پس از آن که مرکل گفت از پاسخ دولت ترکیه به اعتراضات به هراس افتاده است، یک وزیر کابینه ترکیه او را به جلوگیری از ورود آنکارا به اتحادیه اروپا متهم ساخت.

برلن روز جمعه با فراخواندن سفیر ترکیه در آلمان پاسخ داد. ترکیه با احضار سفیر آلمان در آنکارا واکنش نشان داد و یک مقام ارشد گفت: ما می خواهیم نظریات خود را درباره تحولات اخیر ابلاغ کنیم.

بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا از گشایش مذاکرات بیشتر با ترکیه در هفته آینده درباره راه طولانی آن برای عضویت پشتیبانی می کنند و می گویند ترکیه با اقتصاد رو به گسترش، جمعیت جوان و نفوذ دیپلماتیک، اتحادیه را تقویت خواهد کرد.

اما آلمان از پاسخ تند رجب طیب اردوغان به هفته ها اعتراض انتقاد کرده است و به نظر می رسد از موافقت با آغاز دوره ای جدید از مذاکرات خودداری می کند.
XS
SM
MD
LG