لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۴

اصلی‌ترین رقیب مرکل پیشنهاد ائتلاف به صدراعظم آلمان داد


خانم مرکل و رقیب سابقش انتخاباتی اش مارتین شولتس (چپ)
خانم مرکل و رقیب سابقش انتخاباتی اش مارتین شولتس (چپ)

رهبر حزب سوسیال دمکرات آلمان روز پنج شنبه دیدگاه ایجاد یک «ایالات متحده اروپا» را در ظرف ده سال مطرح کرد. هدف او او از مطرح کردن این مساله، تلاش برای جلب حمایت حزبش برای همکاری با آنگلا مرکل در ایجاد یک دولت جدید بود.

آلمان، قدرت بزرگ اقتصادی اروپا است اما این روزها درباره صدراعظم آلمان نگرانی هایی وجود دارد چون حزب خانم مرکل هنوز نتوانسته با گروههای اقلیت برای تشکیل دولت ائتلافی به نتیجه برسد.

در این بین، «مارتین شولتس»، از اعضای ناراضی حزب چپ میانه خود خواست که در برابر خواست مرکل برای ایجاد یک ائتلاف جدید مقاومت نکنند. او گفت دولت ائتلافی چهارسال گذشته آلمان باید بار دیگر تشکیل شود.

وی گفت:‌ حزب ما مسئول است که بار دیگر سوسیال دمکراسی را در آلمان احیاء کند.

یک ائتلاف بزرگ تازه با اعضاء ناراضی حزب «اس. پی. دی.» بهترین بخت مرکل برای ادامه دولت دوازده ساله اش، پس از شکست مذاکره با دو حزب کوچکتر است؛ شکستی که به آن دو حزب، امکان مانور در هر مذاکره ای را داد.

شولتس در یک سخنرانی در جلسه دو سالانه حزب سوسیال دمکرات گفت: «مساله ائتلاف بزرگ یا کوچک یا برگزاری انتخابات زودهنگام نیست. بلکه موضوع آن است که ما چطور به مسئولیت خود عمل می کنیم – از جمله در برابر نسل آینده.»

آقای شولتس جدی ترین رقیب خانم مرکل بود که در انتخابات دو ماه پیش از او شکست خورد. خانم مرکل سعی کرد با احزاب کوچکتر کند و دولت ائتلافی تشکیل دهد اما موفق نشد. او پیشنهاد انتخابات دوباره را مطرح کرد اما رئیس جمهوری آلمان موافق نیست و او را تشویق کرد برای تشکیل دولت ائتلافی تلاش کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG