لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۷

واکنش‌ها به اظهارات محمود عباس علیه اسرائيل درباره ارتکاب «۵۰ هولوکاست»؛ یائیر لاپید: شرم‌آور است


اولاف شولتس در کنار محمود عباس - ۱۶ اوت
اولاف شولتس در کنار محمود عباس - ۱۶ اوت

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، روز چهارشنبه از اظهارات ضداسرائیلی محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، ابراز انزجار کرد و گفت سخنان عباس اهمیت هولوکاست را کاهش می‌دهد. اسرائيل نیز محمود عباس را به «گفتن یک دروغ بزرگ» متهم کرد.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی روز سه‌شنبه در برلین، در پاسخ به پرسشی درباره پنجاهمین سالگرد حمله به تیم اسرائیلی در المپیک مونیخ به دست شبه‌نظامیان فلسطینی، اسرائیل را به ارتکاب «۵۰ هولوکاست» از سال ۱۹۴۷ متهم کرد.

شولتز روز چهارشنبه در توییتی اظهارات عباس را «توهین‌آمیز» دانست و نوشت که هرگونه نسبت دادن هولوکاست به موضوعات دیگر، به ویژه برای آلمانی‌ها، غیرقابل‌تحمل و غیرقابل‌قبول است.

یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل، نیز آن سخنان را محکوم کرد و «ننگ‌آور» دانست.

لاپید در توییتر خود نوشت: «محمود عباس در حالی که در خاک آلمان ایستاده است، اسرائیل را به ارتکاب '۵۰ هولوکاست' متهم می‌کند. این کار نه تنها یک ننگ اخلاقی، بلکه یک دروغ بسیار بزرگ است.»

لاپید افزود: «تاریخ هرگز او را نخواهد بخشید.»

عباس در واکنش به موج شدید انتقادات، بیانیه‌ای داد و هولوکاست آلمان نازی را که در آن شش میلیون یهودی کشته شدند، «زشت‌ترین جنایت در تاریخ بشر مدرن» نامید.

او گفت که منظور از سخنانش رد منحصر به فرد بودن هولوکاست نیست، بلکه برجسته کردن «جنایات علیه مردم فلسطینی و کشتار آنها از زمان نکبت به دست نیروهای اسرائیلی است.»

«نکبت»، یا فاجعه، اصطلاحی است که فلسطینی‌ها برای توصیف مهاجرت دسته‌جمعی فلسطینیانی که در جنگ ۱۹۴۸ از خانه های خود فرار کردند یا از خانه های خود رانده شدند، استفاده می کنند.

شورای مرکزی یهودیان در آلمان نیز با ابراز «وحشت» از اظهارات عباس، گفت که این سخنان یاد شش میلیون یهودی که جان خود را از دست دادند و همه قربانیان هولوکاست را خدشه‌دار کرد.

خبرگزاری رسمی فلسطینی‌ها اظهارات عباس در مورد هولوکاست را در گزارش خود از دیدار با شولتس منتشر نکرد و وزارت خارجه تشکیلات فلسطینی‌ها نیز گفت که اظهارات لاپید به منظور منحرف کردن توجه از «جنایت‌های اسرائیل» است.

فلسطینی‌ها به دنبال یک کشور مستقل در سرزمین‌هایی هستند که در جنگ خاورمیانه در سال ۱۹۶۷ به تصرف اسرائیل درآمد. این مذاکرات از سال ۲۰۱۴ متوقف شده است.

XS
SM
MD
LG