لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۳

فرانک والتر اشتاین‌مایر دوازدهمین رئیس جمهوری آلمان شد


فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس جمهوری جدید آلمان شد
فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس جمهوری جدید آلمان شد

فرانک والتر اشتاین‌مایر، سیاستمدار آلمانی، روز یکشنبه به عنوان دوازدهمین رئیس جمهوری این کشور انتخاب شد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، اشتاین‌مایر از حزب سوسیال دموکرات آلمان که دو دوره در سمت وزیر خارجه آلمان فعالیت کرده، با کسب ۹۳۱ رأی از ۱۲۳۹ رأی مشروط از قانونگذاران و همچنین نمایندگان ۱۶ ایالت آلمان، به عنوان دوازدهمین رئیس جمهوری آلمان انتخاب شد.

اشتاین‌مایر، که از سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ و همچنین از ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷، وزیر خارجه آلمان بوده، دو سال نیز به عنوان معاون صدر اعظم آلمان در کنار خانم انگلا مرکل خدمت کرده است. او در ژانویه سال ۲۰۱۷ از سمت خود به عنوان وزیر خارجه استعفا داد تا نامزد ریاست جمهوری شود که سمتی تشریفاتی در آلمان محسوب می شود.

اشتاین‌مایر همچنین در روند مذاکرات پیش از برجام نقش عمده ای داشت و به نمایندگی از آلمان در کنار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای امور خارجه فرانسه، بریتانیا، روسیه، آمریکا و چین به پیشبرد مذاکرات اتمی ایران کمک کرد.

اشتاین‌مایر که از حامیان توافق اتمی ایران بود، این توافق را «پنجره ای به سوی تلاش های دیپلماتیک بیشتر» با ایران خواند.

اشتاین مایر همچنین در سال ۱۳۹۴ و پس از اجرای برجام، در رأس هیأتی بلندپایه از مقامات آلمان و برای اعلام آمادگی کشورش در اجرای توافق وین، به تهران سفر و با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، دیدار کرد. او چند ماه پیش از آن نیز به تهران سفر کرده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG