لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۶

پاسخ مرکل به ترامپ: آلمان هزینه خود در ناتو را افزایش می‌دهد


آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، روز چهارشنبه در پارلمان این کشور از افزایش بودجه نظامی دفاع کرد و گفت آلمان یک شریک قابل اعتماد ناتو بوده و خواهد بود.

خانم مرکل به انتقاد های پرزیدنت ترامپ واکنش نشان می داد که در آستانه نشست رهبران کشور های عضو ناتو، پیمان اتلانتیک شمالی در بروکسل، به چندین کشور عضو نامه نوشت و از آنها خواست سهم خود را در تامین بودجه دفاعی ناتو بالا ببرند.

صدر اعظم آلمان گفت هزینه های دفاعی آلمان در مقایسه با دیگر کشور ها و تولید ناخالص داخلی شان کافی نیست و آلمان متعهد شده تا سال ۲۰۲۵ سهم خود در تامین بودجه دفاعی ناتو را به یک و نیم در صد تولید ناخالص داخلی برساند.

وی افزود: می خواهم بار دیگر بگویم که آلمان یک شریک قابل اعتماد ناتوست. ما (در میان اعضای ناتو) از نظر تامین نیرو و مشارکت در ماموریت های متعدد ناتو مقام دوم را داریم و آلمان همچنان یک عضو قابل اعتماد ناتو باقی خواهد ماند اما نمی توان تظاهر کرد که مساله بودجه فوریت ندارد.

کشور های عضو ناتو در سال ۲۰۱۴ توافق کردند کاهش بودجه دفاعی خود را متوقف کرده و با توجه به رشد اقتصاد هایشان طی ده سال سهم خود در بودجه ناتو را به ۲ در صد تولید ناخالص داخی شان برسانند.

پرزیدنت ترامپ از زمان نامزدی در انتخابات از اینکه کشورهای اروپایی سهم کمتری در ناتو می پردازند، انتقاد کرده بود.

قرار است هفته آینده نشست ناتو با حضور رهبران کشورهای عضو این پیمان نظامی در بروکسل بلژیک برگزار شود. پرزیدنت ترامپ نیز در این نشست حضور خواهد داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG