لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۶

شکستی دیگر برای حزب مرکل در انتخابات آلمان؛ صدراعظم آلمان ۲۰۲۱ کنار می رود


مرکل ۶۴ ساله از سال ۲۰۰۰ تاکنون ریاست حزب دموکرات مسیحی آلمان را برعهده دارد.
مرکل ۶۴ ساله از سال ۲۰۰۰ تاکنون ریاست حزب دموکرات مسیحی آلمان را برعهده دارد.

حزب دموکرات مسیحی که آنگلا مرکل صدراعظم آلمان رهبر آن است، روز یکشنبه ۲۸ اکتبر در انتخابات ایالت «هسن» شکست خورد و یازده درصد آرای خود را از دست داد.

به دنبال شکست‌های اخیر حزب دموکرات مسیحی آلمان به رهبری «آنگلا مرکل»، صدراعظم این کشور در انتخابات پارلمانی، او اعلام کرد که در دور بعدی پارلمان نامزد تصدی پست صدراعظمی نخواهد بود. مرکل پیش از این اعلام کرده بود که از رهبری این حزب نیز انصراف خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، مرکل در جلسه رهبری حزب دموکرات مسیحی خبر داد که در دور بعدی پارلمان آلمان در سال ۲۰۲۰ دیگر نامزد صدراعظمی نخواهد شد.

با این حال خبرگزاری فرانسه نوشته است که مرکل تنها از حضور در انتخابات نامزدی حزب خودداری خواهد کرد و هنوز قصدی برای کناره‌گیری از مقام خود به عنوان صدراعظم آلمان ندارد.

این شکست در حالی رخ داد که دو هفته پیش و در جریان انتخابات ایالت «باواریا»، حزب متحد مرکل شکست خورد و ۱۶ کرسی خود در پارلمان این ایالت را از دست داد. حزب سوسیال دموکرات هم در آن انتخابات شاهد از دست دادن ۲۰ کرسی خود بود.

مرکل ۶۴ ساله از سال ۲۰۰۰ تاکنون ریاست حزب دموکرات مسیحی آلمان را برعهده دارد.

نامزدهای احتمالی ریاست حزب دموکرات مسیحی آلمان «آنه گرت کرامپ کارن باور»، دبیرکل حزب دموکرات مسیحی آلمان، «ینس اسپان»، وزیر بهداشت آلمان و «آرمین لاشت» ، وزیر کشور ایالت «نوردراینوستفالن» هستند.

در سال‌های اخیر اقبال مردم آلمان به حزب راست‌گرای افراطی «آلترناتیو برای آلمان» بیشتر شده و در حال حاضر نمایندگان این حزب در تمام مجالس ایالتی این کشور حضور دارند.

مرکل و حزب او موافق پذیرش مهاجران بیشتر هستند و در چند سال اخیر بیش از یک میلیون مهاجر از خاورمیانه پذیرفته اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG