لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۷

تأثير بحران سياسى آلمان بر اروپا و جهان


خانم مرکل خواستار انتخابات دوباره است اما رئیس جمهوری آلمان خوشبین است دولت ائتلافی تشکیل شود.
خانم مرکل خواستار انتخابات دوباره است اما رئیس جمهوری آلمان خوشبین است دولت ائتلافی تشکیل شود.

مردم آلمان، رسانه های گروهی اروپا و جهان به دیداربین رئيس جمهورى آلمان و رهبر حزب ليبرال دموکرات آن كشور چشم دوخته اند. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان پیشتر گفته بود که کلید حل بحران تشکیل کابینه در دست رئيس جمهوری است که تا چه حد بتواند این حزب ظاهرا کوچک را به ورود به کابینه آینده او متقاعد کند و به بحرانی که اروپا و جهان را نیز نگران کرده است پایان دهد.

کانال يك تلویزیون آلمان در تفسیر ویژه چهارشنبه اول آذر از جمله گفت پرزیدنت فرانک والتر اشتاین مایر اکنون با مشکل ترین چالش حیات سياسى خود روبروست و یکی از مهمترین روزها در تاریخ آلمان را رقم خواهد زد. گفتگوی او با رهبر ليبرال دموکرات ها سرنوشت کابینه مرکل را رقم خواهد زد.

به گزارش شبکه تلویزیونی سی ان ان در آمريكا، رهبر حزب ليبرال دموکرات پیشتر گفته بود مذاکرات پیوستن به کابینه ائتلافی را به این جهت ترک گفته بود که اعتماد متقابل بین طرفین وجود ندارد و اندیشه های مشترکی برای مدرنیزه کردن آلمان یافت نشده است.

خانم مرکل روز دوشنبه با رئیس جمهوری درباره مشکلاتی که با آن ها روبروست گفتگو کرد.

پرزیدنت اشتاین مایر، که تنها چند ماه پیش این سمت را به دست گرفته است، به رسانه های آلمان گفت از پایان جنگ جهانی دوم و برپایی آلمان نوین، کشورش هرگز با چنین بحرانی روبرو نبوده است.

به نوشته روزنامه آلمانی در اشپیگل، خانم مرکل گفته است که حاضر نیست از ادامه صدر اعظمی کنار برود و این پست را به هر قیمت شده حفظ خواهد کرد.

با این همه خانم مرکل در گفتگو با شبکه تلویزیونی ملی آلمان (ARD) گفت که برگزاری انتخابات دوباره را به تشکیل یک کابینه محدود که در اقلیت باشد ترجیح می دهد. صدراعظم آلمان در عین حال تاکید کرد که این امکان را به طور دقیق بررسی خواهد کرد، گرچه آماده است گفتگو با احزاب دیگر را نیز ادامه دهد.

اين چهارمین بار است که خانم مرکل به این مقام می رسد. هفته نامه آمریکایی تایم او را به عنوان «شخصیت سال» برگزيد و مردم آلمان وی را «مادر محبوب آلمان» لقب داده اند

شبکه تلویزیونی ای بی سی آمريكا در گزارشی گفت: تنها ملت آلمان و یا اروپائیان نیستند که از بحران کابینه در آلمان نگران می باشند، بلکه این جریان دارای پیامدهای جهانی است.

با این همه، «ژان کلود یونکر» رئیس کل اتحادیه اروپا گفت این بحران مانع اجراى اصلاحات در ساختار اتحادیه اروپا نخواهد شد. به گفته ای بی سی، جزئیات این برنامه توسط پرزیدنت ایمانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه تنظیم شده است.

ولی خانم مرکل می گوید تا هنگامی که کار برپایی کابینه جدید را به انجام نرسانده، فرصت نخواهد داشت به این موضوع بپردازد.

به گفته مفسر ای بی سی پرزیدنت ماکرون نخواهد توانست به تنهایی این مهم را به سر منزل مقصود برساند و به همکاری بزرگترین اقتصاد اروپا و یکی از مهمترین اقتصادهای جهان نیاز دارد.

روزنامه گاردین چاپ لندن نوشت برخی طرفداران خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بر این باورند که دولت بريتانيا باید با استفاده از بحران داخلی آلمان، مواضع سخت تری را در مورد خروج خود از اتحادیه اروپا در پیش گیرد.

ولی برخی دیگر در بریتانیا می گویند که ضعیف ماندن موقعیت سیاسی آنگلا مرکل در اروپا، برای خود بریتانیا نیز زیان آور است.

با این همه، گاردین در تیتر خود نوشت این یک واقعیت تلخ است که بحران سیاسی آلمان فرصت خوبی برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به وجود آورده است بنا به این گزارش، بحران آلمان در امور بین المللی نیز تاثیرگذار است.

آلمان در تلاش برای حل نزاع روسیه و اوکراین نقش اساسی دارد. همچنین دولت برلین در چهارچوب نیروهای پاسدار صلح پیمان ناتو بیش از چهار هزار نفر از سربازان خود را به ماموریت در بیش از ده کشور جهان فرستاده که افغانستان یکی از مهمترین آن ها است.

پارلمان آلمان به طور موقت ادامه خدمت این نیروها را برای سه ماه تمدید کرده تا تکلیف کابینه مشخص شود.

روزنامه آلمانی زود دویچه تسایتونگ نوشت همه می گویند که حزب کوچک ليبرال دموكرات بود که با خودداری از ورود به کابینه مرکل، موجب این بحران شد. ولی واقعیت آن است که همه احزاب شرکت کننده در مذاکرات یکدیگر را تحمل نکردند و حتی به توهین علیه هم پرداختند.

روزنامه بیلد ام زونتاگ نیز نوشت از همان روزهای نخستین دیده می شد که گفتگوها بین احزاب چهارگانه برای برپایی یک دولت ائتلافی به نتیجه نخواهد رسید. زیرا هر حزب دیدگاه ها و هدف ها و انتظارات خود را دارد که قافد همخوانی با ديگران است.

به نوشته در اشپیگل اگر یک کابینه کوچک هم برپا شود، خانم مرکل برای تائید پارلمانی در مورد بسیاری از برنامه های اساسىخود با مشکل روبرو خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG