لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۸

با وجود اختلاف مرکل و نتانیاهو بر سر برجام، صدراعظم آلمان به اسرائیل می‌رود


روزنامه تایمز اسرائیل در گزارشی نوشت: آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در میان تنش فزاینده میان آمریکا و اروپا بر سر ایران، اوائل اکتبر در اولین سفر خود طی چهار سال گذشته، به اسرائیل سفر کند.

مرکل رهبری تلاش ها برای نجات توافق هسته ای ایران را برعهده داشته و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از مخالفان سرسخت برجام بوده است.

نتانیاهو همچنین روابط بسیار نزدیکی با دولت دونالد ترامپ برقرار کرده است که ماه مه امسال برجام را ترک کرد.

آلمان از منتقدان سیاست های دولت نتانیاهو در برابر فلسطینیان است.

برلین در عین حال همچنان متحد عمده اورشلیم، تامین کننده زیردریایی های اسرائیل و بزرگترین شریک تجاری اسرائیل در اروپا است.

بازدید مرکل از اسرائیل بخشی از اجلاس فراگیر دو دولت است که شامل سفر چندین وزیر کابینه آلمان برای دیدار با همتایان اسرائیلی شان می شود. این سفر ادامه دیدار نتانیاهو از آلمان در ماه ژوئن است.

مرکل شخصا آخرین بار در فوریه ۲۰۱۴ به اسرائیل سفر کرده بود.

بنا بر گزارش ها، مرکل در این سفر از دانشگاه حیفا دکترای افتخاری دریافت خواهد کرد.

تنش بر سر ایران در گفته های روز چهارشنبه هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، مبنی بر لزوم ایجاد یک سیستم پرداخت مالی مستقل از آمریکا برای حفظ برجام انعکاس یافت.

هر چند ماس اذعان کرد که آمریکا و اروپا پیش از ریاست جمهوری دونالد ترامپ از هم فاصله گرفته بودند، ولی تصمیم اخیر ترامپ برای ترک توافق هسته ای ایران را مورد انتقاد قرار داد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG